Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

"Restrukturyzacja małych gospodarstw" w I kwartale 2016 roku

Obrazek

Rok temu resort rolnictwa zapowiadał, że wsparcie dla małych gospodarstw będzie jednym  z pierwszych uruchamianych w ramach nowego PROW na lata 2014-2020. Dziś wiemy już, że na pierwszy ogień poszedł nabór wniosków na premię dla młodych rolników i nową "modernizację", a "restrukturyzacja" zostanie uruchomiona w I kwartale 2016 roku.

Bartłomiej Czekała23 października 2015, 14:32

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, zapewne nieprzypadkowo na kilka dni przed wyborami, podpisał rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach „Restrukturyzacja małych gospodarstw”.  To działanie, podobnie jak "modernizacja" oraz premie dla młodych rolników, cieszą się największym zainteresowaniem rolników, planujących pozyskanie wsparcia dla swoich gospodarstw. Dalsza obecność ministra Sawickiego w resorcie rolnictwa po wyborach jest niepewna, być może dlatego chce on być zapamiętany jako ten, który nabory najważniejszych dla rolników działań ogłosił. Jednak na składanie wniosków o wsparcie na "restrukturyzację" rolnicy będą musieli poczekać do pierwszego kwartału przyszłego roku. Tempo prac będzie zależało zapewne od wyników zbliżających się wyborów, które rozstrzygną, czy w MRiRW oraz ARiMR nastapią zmiany kierownicze, czy też nie.

Całkowity budżet na realizację „Restrukturyzacji małych gospodarstw” wynosi blisko 883 mln euro, czyli około 3,7 mld zł. Pomoc ta będzie przyznawana rolnikowi w formie premii w wysokości 60 tysięcy zł, wypłacanej w dwóch ratach, wynoszących odpowiednio 80% i 20%. Warunkiem wypłaty drugiej raty, podobnie jak w premii dla młodego rolnika, będzie m.in. prawidłowa realizacja biznesplanu dotyczącego restrukturyzacji gospodarstwa. Restrukturyzację gospodarstwa w ramach tego działania należy rozumieć jako przeprowadzenie zasadniczych zmian poprawiających jego konkurencyjności i zwiększających rentowność poprzez wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa, w szczególności w wyniku zmiany profilu prowadzonej produkcji rolnej.

Pomoc będzie skierowana do rolników posiadających gospodarstwa o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro W wyniku realizacji biznesplanu dotyczącego restrukturyzacji gospodarstwa będzie musiał nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa do poziomu co najmniej 10 tys. euro i jednocześnie co najmniej o 20% wyjściowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa.  bcz

Źródło: MRiRW

OBLICZ WIELKOŚĆ EKONOMICZNĄ SWOJEGO GOSPODARSTWA!


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy