Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rewolucja w ochronie zwierząt na hamulcu

Obrazek

Trzy połączone komisje negatywnie zaopiniowały obywatelski projekt ustawy, który wprowadzał prawdziwą rewolucję w ochronie zwierząt. Nowelizacja przygotowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich z Bielawy zakładała m.in. zaostrzenie kar za znęcanie się za zwierzętami, zakaz trzymania psów na łańcuchach oraz zakaz hodowli lisów na futra.

Bartłomiej Czekała12 maja 2016, 17:08

Ponieważ wczorajsze prace specjalnej podkomisji zakończyły się patem z powodu braku quorum, dzisiaj trzy połączone komisje (rolnictwa, ochrony środowiska oraz samorządu terytorialnego) musiały wybrać między dwoma opiniami. Jedna negatywnie opiniowała projekt, a druga pozytywnie.  Co ciekawe oba uzasadnienia były identyczne, różniąc się tylko ostatnim zdaniem, które rekomendowało lub odrzucało projekt. 

Poseł Stanisław Żmijan z Platformy Obywatelskiej dopytywał na jakiej podstawie opinie zostały przygotowane. Przewodnicząca podkomisji Anna Milczanowska z Prawa i Sprawiedliwości wyjaśniła, że w pracach brali udział przedstawiciele ministerstwa rolnictwa oraz Głównego Inspektoraty Weterynarii, a także członkowie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich z Bielawy. Swoją opinię wyrazili również eksperci z Biura Analiz Sejmowych. 
Podczas głosowanie posłowie w zdecydowanej większości (35 głosów) wyrazili negatywną opinię o obywatelskim projekcie ustaw. Uznano, że wiele proponowanych zmian jest wprawdzie zasadnych, ale mimo wszystko ustawa „obarczona jest wieloma problematycznymi rozwiązaniami”.

Tylko 5 posłów opowiedziało się za pozytywną opinią w sprawie nowelizacji, a 5 się wstrzymało. Projekt trafi teraz do sejmowej Komisji do spraw Petycji, która ostatecznie zadecyduje o jego losie.  wk

Fot. KurekPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)