Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolne absurdy wg Sachajki

Obrazek

Projekty ustaw dotyczących rolnictwa złożone przez „Kukiz’15” zaprezentował poseł Jarosław Sachajko, przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa na spotkaniu z rolnikami w Siennicy Różanej w pow. krasnostawskim (woj. lubelskie).

Andrzej Sawa28 marca 2017, 07:11

Ogółem klub wniósł ich 16, wszystkie dotyczą uproszczenia biurokratycznych procedur, likwidacji dotychczasowych absurdów funkcjonujących w branży rolniczej, bronią interesów rolników, ale i konsumentów.

Dotyczą one, m.in. możliwości bardzo kosztownego wyłączania z produkcji rolnej siedlisk w gospodarstwach – w celu podejmowania przez rolnika działalności gospodarczej, zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Jak czytamy w uzasadnieniu tego ostatniego projektu – system dopłat bezpośrednich jest często wykorzystywany przez nierolników, którzy kilkanaście lat temu wykupili połacie gruntów (najczęściej łąki) po okazyjnych cenach. Po wprowadzeniu dopłat bezpośrednich koszą je rolnicy, a ich właściciele kasują dopłaty, w tym rolnośrodowiskowe.

– Nasz projekt zakłada, że aby otrzymywać takie wsparcie beneficjent musi utrzymywać swoje bydło (minimum 0,5 sztuki na 1 ha użytków zielonych), sprzedawać siano sąsiadowi lub mieć zawartą umowę kontraktacji z firmą wytwarzającą naturalne źródła energii – relacjonował rolnikom poseł.

Inny projekt zakłada nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która w obecnym brzmieniu znacząco ogranicza uprawę maku niskomorfinowego i konopi włóknistych.

– Wydajność energetyczna konopi z 1 ha jest czterokrotnie wyższa od lasu. Przemysł papierniczy boi się tej konkurencji i blokuje uprawę konopi, która w naszym kraju ma wiekowe tradycje. Świat powoli odchodzi od plastiku na rzecz surowców naturalnych. Konopie coraz bardziej wykorzystuje przemysł włókienniczy, budownictwo, przemysł spożywczy i kosmetyczny – deklarował.

Sachajko informował zebranych, że w Sejmowej Komisji Rolnictwa zasiada więcej myśliwych niż rolników. To bardzo silne lobby, są głośni, zorganizowani. Podobnie silne jest lobby średnich i dużych przedsiębiorców. Są obecni przy pracach komisji, dobijają się swoich interesów. Tymczasem rolnicy w toku takich prac są niemal nieobecni, nieskuteczne są rolnicze związki zawodowe, izby rolnicze.

– Rolnicy w terenie powinni się organizować, brać czynny udział w pracach komisji. Jest mi wtedy łatwiej przeforsować korzystne dla nich zapisy – apelował przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa.

Jarosław Sachajko jest przeciwnikiem zbytniej koncentracji produkcji rolnej. Jako argumentu użył wystąpienia u nas ptasiej grypy.

– Jeżeli wystąpią przypadki choroby, właściciele ferm drobiarskich liczących 10–15 kurników muszą wybijać całe swoje stada. To są wielomilionowe straty, które są pokrywane z budżetu państwa, a więc z naszych podatków. Już wyczerpaliśmy limit odszkodowań – mówił poseł.

Innym, jeszcze większym kosztem zbytniej koncentracji jest wyludnianie wiosek, wieś pustoszeje, ginie jej dotychczasowa infrastruktura. Mieszkańcy wsi jadą za chlebem za granicę, często bezpowrotnie. Dlatego bardziej funkcjonalne są gospodarstwa rodzinne, gdzie dominuje bardziej poszatkowana produkcja.
asPicture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)