Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnictwo innowacyjne podczas Krajowych Dni Pola

Na terenie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku odbyły się już po raz czwarty Krajowe Dni Pola. Impreza ta to niesamowita okazja, aby przyjrzeć się ponad kilkuset odmianom roślin uprawnych. Zgodnie z hasłem imprezy, skupiono się na rolnictwie innowacyjnym.

Patrycja BernatKarol Bujoczek5 czerwca 2023, 12:36
— Jesteśmy na pięknie przygotowanych polach w ramach Krajowych Dni Pola w Sielinku, a z nami gospodarz obiektu i Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Pan Dyrektor Jacek Sommerfeld. Gratuluje Panie Dyrektorze, ponieważ impreza wygląda zacnie, co eksponujecie ze szczególną atencją w tym roku? — pyta Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska.

— Zgodnie z hasłem czwartych Krajowych Dni Pola w Sielinku – rolnictwo innowacyjne, tutaj na tych poletkach, na których się znajdujemy, ale również w strefie innowacji, która jest za nami, pokazujemy rozwiązania techniczne, technologiczne między innymi związane z produkcją roślinną, i wsparciem w ochronie roślin, rozwiązania związane z cyfryzacją rolnictwa, pomysły, dobre praktyki — mówi Jacek Sommerfeld.

Rolnictwo tradycyjne wspomagane przez cyfrowe rozwiązania

— Można powiedzieć, że jakież to innowacje, nie jeden rolnik się zapyta, przecież nasiona muszą być do gleby, gleba dobrze nawieziona, ochronione i musi być woda, aby to rosło. A tymczasem wokół tego jest bardzo duży obszar, właśnie tych niuansów, w których te innowacje mają pomóc. Czy ten Europejski Zielony Ład ze swoimi ograniczeniami, pewnymi wskazówkami on też wytycza ten kierunek obecnej dyskusji wokół produkcji roślinnej? — pyta Karol Bujoczek.

— Myślę, że tak i tutaj jest duża rola instytutów naukowych, nauki, z którą ośrodki doradztwa rolniczego współpracują. Też pokazuje dość mocno, obecność na poletkach Uniwersytetu Przyrodniczego, wszystkich instytutów, związanych z produkcją roślinną. Nauka obecna, nauka poprzez instytut Łukasiewicza, z którym rozpoczęliśmy duży projekt unijny związany ze sztuczną inteligencją. To, co zawsze podkreślam, rolnictwo to tradycyjne, ono jest i będzie, ale coraz częściej jest wspomagane przez nowoczesne rozwiązania, po które to młode pokolenie rolników sięga i my dzięki tym kontaktom z nauką i firmami, które promuje rolnictwo precyzyjne, promujemy te wiedzę i będziemy te pomysły przekazywać. Rolnicy coraz częściej się do tego przekonują, chociażby do dronów — dodaje Jacek Sommerfeld. 

Ilu rolników korzysta już z platformy eDWIN? Więcej a naszym wywiadzie!

Dla rolników, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu, nic straconego. Do końca czerwca będzie możliwość odwiedzenia poletek demonstracyjnych!


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)