Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnicze OPZZ krytykuje „Polski Ład”

Obrazek
„Polski Ład” to upokorzenie rolnictwa, twierdzi Sławomir Izdebski z rolniczego OPZZ. Jutro sprawą nowego programu gospodarczego zajmie się Sztab Kryzysowy Rolników. Nie wykluczone są protesty. 
wk18 maja 2021, 14:53

Z pierwszych sygnałów wynika, że entuzjazmu nie należy się spodziewać. 

– Jeszcze nie tak dawno polskie rolnictwo dostało w twarz „Piątką dla Zwierząt”, nie minęło kilkanaście miesięcy kiedy otrzymaliśmy informację o „Polskim Ładzie” są upokorzeniem dla rolników. Ten dokument mógł przygotowywać ktoś kto się kompletnie na rolnictwie nie zna i jest pozbawiony wyobraźni – powiedział Sławomir Izdebski przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych. 

Po pierwsze oddłużenie 


Zdaniem szefa OPZZiOR zamiast tworzyć definicję gospodarstwa rodzinnego, co rząd obiecał w „Polskim Ładzie”, należy najpierw zająć się oddłużeniem rolnictwa tak, aby liczba gospodarstw rodzinnych przestała spadać. 

– Z dnia na dzień rośnie liczba gospodarstw, które upadają bo tracą rację bytu. Rolnicy masowo rezygnują z hodowli trzody chlewnej. Aby ten proces zatrzymać trzeba się zająć oddłużeniem rolnictwa – przekonuje S. Izdebski, który dodaje, że w grę wchodzi kwota 400 mln zł.  

Jednocześnie należy utworzyć pion rolniczy w Narodowym Banku Polskim lub bankach należących do Państwa, które będą obsługiwać kredytowo rolników udzielając im pożyczek nawet na 20-30 lat. Przy tak długim czasie spłaty i rozłożeniu należności rolnik może spokojnie inwestować i rozwijać się. Tymczasem obecne kilkuletnie kredyty narażone są na duże ryzyko niespłacenia choćby z powodu anomalii pogodowych.  

Piątka dla zwierząt 


Szef rolniczego OPZZ wyraził także zadowolenie, że nie doszło do zapowiadanego złożenia ustawy z zakazem hodowli zwierząt futerkowych. Jego zdaniem zagrożenie cały czas jest, ale politycy którzy mają takie plany muszą się liczyć z tym, że zawsze spotka się to z adekwatną odpowiedzią rolniczych związków. 
wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)