Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnicy z Dolnego Śląska mogą się zaszczepić przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

Obrazek

Rolnicy są jedną z grup zawodowych, którym szczególnie zagrażają zoonozy. Jedną z takich chorób jest KZM - kleszczowe zapalenie mózgu, które przenoszą kleszcze. Sposobem za zapobieganie są szczepieni, a rolnicy z Dolnego Śląska mogą to zrobić za darmo. W jaki sposób?

Natalia Marciniak-Musiał20 marca 2022, 10:00

Na Dolnym Śląsku w kilku powiatach ruszają darmowe szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu dla pracowników z sektorów rolniczego, leśnego, łowieckiego oraz rybactwa. Program jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Kleszcze groźne dla każdego, ponieważ są rezerwuarem wielu chorób

Kleszcze występujące w Polsce, najczęściej przenoszą takie choroby, jak:

 • kleszczowe zapalenie mózgu
 • anaplazmozę
 • babeszjozę
 • tularemię
 • riketsjozę
 • boreliozę.

Najgroźniejszą z nich jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Na szczęście, przeciwko któremu można się zaszczepić. Objawy KZM pojawiają się w ciągu dwóch tygodni i przypominają grypę. W 70-80 % przypadków choroba zostaje zahamowana w pierwszej fazie. U reszty zakażonych osób wirusy przedostają się do centralnego układu nerwowego, gdzie mogą wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. 
Aby otrzymać pełną ochronę przed KZM konieczne jest przyjęcie 3 dawek szczepienia pierwotnego oraz dawkę przypominającą co 3-5 lat.

Niemniej jednak, oprócz KZM, równie groźną, na szczęście co raz bardziej znaną społecznie, jest borelioza. Charakterystycznym objawem boreliozy, choć nie zawsze obecnym, jest wystąpienie rumienia wędrującego. Pierwsze objawy choroby rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Borelioza atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową.
Chorobę powoduje bakteria Borrelia burgdorferi. I to ją przenoszą kleszcze, chociaż same na nią nie chorują. 
Krętki Borellli są przenoszone do organizmu żywiciela podczas żerowania kleszcza na ciele gospodarza. Kleszcz musi opić się krwią, aby bakterie, które zasiedlają jelito środkowe pajęczaka, poprzez ślinianki trafiły do ciała żywiciela. Im dłuższy czas żerowania, tym prawdopodobieństwo przekazania bakterii przez kleszcza wzrasta.

Borelioza jest także jedną z chorób zawodowych rolników. Jeżeli państwowy inspektorat sanitarny wyda decyzję, że dany rolnik ma chorobę zawodową, może ubiegać się on o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Więcej na temat ochrony przed kleszczami przeczytasz tutaj:

KRUS wypłaca odszkodowania dla rolników zakażonych przez kleszcze. Ile można dostać?

Jakie są skuteczne sposoby ochrony przed kleszczami? 

Kto może załapać się na darmową szczepionkę przeciwko KZM?

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamiennej Górze informuje, że darmowe szczepienia dotyczą kleszczowego zapalenia mózgu, groźnej choroby wirusowej przenoszonej przez kleszcze, które są rezerwuarem wirusa.

 • Szczepienia odbywają się w lokalnych przychodniach.
 • Są przeznaczone dla osób zatrudnionych w sektorze: rolnym, leśnym, łowieckim, rybackim.
 • Do szczepienia mogą przystąpić osoby w wieku 18-64 lata.

Program jest realizowany od 2022 roku w celu zmniejszenie liczby zachorowań na choroby odkleszczowe. Dotyczy 5187 mieszkańców z powiatów: lubańskiego, kłodzkiego, karkonoskiego, kamiennogórskiego i wałbrzyskiego.

Szacuje się, że w Polsce na kleszczowe zapalenie mózgu choruje od 150 do ponad 250 osób rocznie, najwięcej, bo aż 80 proc. w rejonach północno-wschodniej Polski. Wzrost zachowyań na KZM wiążą sie także z sezonową aktywnością kleszczy, w okresach wiosenno-letnim i nieco słabszym – jesiennym.  Rocznie na kleszczowe zapalenie mózgu zachorwouje ponad 10 tys. osób., głównie w północno-wschodnich oraz środkowych regionach Europy oraz w północnych regionach Azji.

W jaki sposób zapisać się na szczepienie przeciwko KZM?

Zgłoszenia na szczepienia przeciwko KZM można dokonać poprzez ankietę dostępną na stronie www.walczzkleszczem.p oraz wysyłając zgłoszenie na adres biura projektu.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji szczepień są dostępne:

 • Na stronie www.walczzkleszczem.pl
 • Pod numerem tel. 789 384 526
 • Biuro projektu: ul. Kolejowa 6, 57-540 Lądek-Zdrój

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. PixabayPicture of the author
Autor Artykułu:Natalia Marciniak-Musiał
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)