Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolniczka-saperka szuka min na pastwisku. Krowy giną od eksplozji

Obrazek

67-letnia kobieta z Mikołajowa stała się światową sensacją dzięki swojemu zaangażowaniu w rozminowywanie terenu. Kobieta jest jedną z niewielu osób, które powróciły do zniszczonej wioski i codziennie ryzykują swoim życiem, używając specjalnego urządzenia do poszukiwania niebezpiecznych resztek po rosyjskich pociskach.

Maryia Khamiuk30 maja 2023, 15:25
67-letnia Hanna Pliszczynśka z obwodu mikołajowskiego stała się znana, dzięki zdjęciom wykonanym przez polskiego fotografa dokumentalisty Jędrzeja Nowickiego.
Jej odwaga i determinacja wzruszyła wiele osób.
Stepowa Dolina to wieś położona niedaleko obwodu chersońskiego, a jednocześnie blisko linii frontu, co czyni to miejsce bardzo niebezpiecznym.
Masowe ostrzały z obu stron spowodowały zniszczenia, uszkodzenia domów oraz ewakuację mieszkańców tych okolic. Pani Hanna przetrwała ten okres walk w obwodzie czerkaskim, a po wyzwoleniu Chersoniu kobieta wróciła do swojego domu wraz ze swoimi zwierzętami – krową, kurami i kaczkami. Wokół nie ma ocalałych domów, a sprzęt zniszczony.

Wychodzi w pole i przeszukuje teren, wykorzystując wykrywacz metalu

W Stepowej Dolinie praktycznie nie ma mieszkańców. Mimo wyzwolenia tych terytoriów tam dalej istnieje niebezpieczeństwo. Jak powiedziała Hanna Pliszczynśka, na terenie jej działki i pól nadal znajdują się miny, które stanowią realne zagrożenie dla jej bydła oraz uniemożliwia sadzenie warzyw.
Bydło samo nie jest w stanie wykryć min, więc to na niej spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo zwierzęcia. Właścicielka codziennie wychodzi w pole i przeszukuje teren, wykorzystując wykrywacz metalu.

- Nie zrobiłabym tego, gdyby nie moja krowa. Wszyscy się ze mnie śmieją, gdy widzą, jak chodzę po ogrodzie w poszukiwaniu niebezpiecznych przedmiotów. Muszę to robić, bo na pastwiskach krowy są zabijane. Muszę sprawdzać, oglądać teren i dopiero wtedy mogę spokojnie wypuścić moją krowę. Gdyby zginęła w eksplozji, nie wiem, co bym zrobiła – powiedziała Hanna Pliszczynśka.
Jej metoda jest dość prosta – gdy wykrywacz metalu daje sygnał, kobieta oznacza miejsce, a następnie dzwoni na policje. Funkcjonariusze odpowiedzialni za usuwanie min przychodzą na wezwanie i usuwają niebezpieczne szczątki. W przypadku odnalezienia mniejszych części czy gruzów Pani Hanna sama je zbiera.

- Wiem, że to tylko odłamki, kawałki materiałów wybuchowych. Te, które są unieszkodliwione, zostawiam. Nie przeszkadzają mi i leżą tam. Kiedy słyszę dźwiękowy sygnał wykrywacza, zatrzymuję się, przyglądam się. I tyle – dodała Pani Hanna.

Obecnie Ukraina jest najbardziej zaminowanym krajem na świecie. Według Ministerstwa Obrony Ukrainy konieczne jest zbadanie ponad 170 tysięcy metrów kwadratowych gruntów ukraińskich.Mkh na podst. 5.ua
fot. envato.elements/poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)