Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolniczy protest na Lubelszczyźnie

Obrazek

O godzinie 8:00 rano rolnicy rozpoczęli protest na drodze krajowej nr 2. Kolumna ok. 40 ciągników rolniczych będzie się poruszała wolno na trasie Międzyrzec Podlaski - Biała Podlaska do godz. 20:00.

Anna KurekBartłomiej Czekała4 października 2016, 08:08

Na drodze krajowej nr 2 przez cały dzień będą utrudnienia w ruchu drogowym.  Kolumna ok. 40 ciągników rolniczych  jadących z prędkością do 20 km/h będzie przemieszczała się po drodze krajowej na odcinku od miejscowości Woroniec do wiaduktu na ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej, a następnie zawróci w kierunku Międzyrzeca Podlaskiego i pojedzie z powrotem do Worońca.

Rolniczy protest ma zwrócić uwagę na swoja sytuację i brak reakcji władz na stwierdzone ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie powiatu bialskiego oraz brak uruchomienia interwencyjnego skupu trzody chlewnej.

– Chcemy dalej produkować świnie. Mamy zdrowe zwierzęta i pełną bioasekurację stad. Kto spłaci za nas zaciągnięte kredyty, gdy zakaże na m się produkcji trzody? Nie jest rozwiązaniem to, że teraz sprzedamy jednorazowo te przerośnięte tuczniki. Trzeba nam umożliwić ciągłą produkcję, także w przyszłości  – mówi Bogdan Dziwiński (na zdjęciu), producent trzody chlewnej z Podlasia i uczestnik dzisiejszego protestu.

Dziś ciągniki tylko spowalniają ruch na krajowej "dwójce", natomiast organizatorzy mają już komplet dokumentów i, jak poinformowali naszą redakcję, w czwartek 6. października o godz. 10:00 zablokują całkowicie drogę krajową nr 2 w miejscowości Woroniec (w połowie drogi między Międzyrzecem Podlaskim a Białą Podlaską).

Nie wiadomo jeszcze jaka będzie reakcja władz na ten protest. Minister rolnictwa jeszcze kilka dni temu zapewniał, że specustawa w sprawie walki z ASF działa i z obszaru objętego ograniczeniami na bieżąco skupowane są tuczniki z przeznaczeniem na konserwy i pasztety dla sfery budżetowej. bcz

Fot. Kurek (archiwum)Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)