Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnik bardziej szanowany niż sędzia, oficer i ksiądz

Obrazek

Ponad połowa Polaków dużym i bardzo dużym poważaniem darzy rolników, wynika z Rankingu zawodów 2023. Rolnik indywidualny w zestawieniu znalazł się wyżej niż m.in. sędzia i adwokat, oficer i policjant, a także dyrektor dużej firmy.

Aneta Lewandowska20 maja 2023, 08:00

Ranking zawodów 2023

To już 3. edycja badania „Ranking prestiżu zawodów i specjalności”, zrealizowanego przez instytut badawczy SW Research. Ranking obejmuje blisko 40 kategorii zawodowych i pokazuje nie tylko nastroje Polaków, ale także informacje o tym, czego potrzebują.

Analiza rankingu dostarcza cennych informacji nie tylko na temat samej hierarchii zawodów w społecznej percepcji, ale również jest źródłem wiedzy o aktualnych potrzebach i wartościach polskiego społeczeństwa. Mocny i stabilny wizerunek takich profesji jak strażak, ratownik medyczny czy profesor uniwersytetu świadczą o powszechnym uznaniu dla takich cech jak pomoc innym, odpowiedzialność społeczna oraz wyższe wykształcenie – mówi Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research.

Czołówka rankingu: strażak i ratownik medyczny

Po raz trzeci na pierwszym miejscu wśród prestiżowych zawodów znalazł się strażak z wynikiem 84%. Nie zmienia się także drugie miejsce podium, gdzie ponownie uplasował się ratownik medyczny (83%).  Roszady obserwujemy co roku między pielęgniarkami a lekarzami i w tym zestawieniu na trzecim miejscu znalazła się pielęgniarka z wynikiem 75%. 

Zawody z największym prestiżem: strażak i ratownik medyczny

Zaraz za podium mamy lekarza (74%), a następnie profesora wyższej uczelni (69%), farmaceutę (68%), górnika (62%) i inżyniera (60%). 

Rolnicy na 13. miejscu 

Rolnik indywidualny po raz trzeci plasuje się dość wysoko z zestawieniu (10. miejsce i wysokie zaufanie do tej grupy zawodowej zadeklarowało 55,5% respondentów w 2021 r., 13. miejsce i 53% w 2022 r.). W 2023 r. 54,9% Polaków dużym i bardzo dużym poważaniem darzy rolników. 

Rolnik nadal szanowany jest bardziej niż adwokat (mimo, że ta grupa zawodowa przesunęła się w górę rankingu), sędzia, oficer w randze kapitana czy policjant. Aż 10 miejsc poniżej pozycji rolników indywidualnych zajmują właściciele i dyrektorzy dużych firm.

Politycy i influencerzy najmniej szanowanymi profesjami

Nie tylko najwyższej oceniane zawody utrzymały swoją pozycję. „Umocniły” się także grupy zawodowe zamykające stawkę. Spadło poważanie dla księży oraz polityków, radnych gminy, posłów na Sejm, ministrów. Nowe kategorie zawodowe w tegorocznym rankingu to HR-owcy i pracownicy call center, którzy trafili do trzeciej dziesiątki zestawienia.

najgorzej oceniane zawody 2023

Stawkę zamykają influencerzy i youtuberzy, którzy zyskali jedynie kilkunastoprocentowe poważanie Polaków. 

Polacy są konsekwentni również w negatywnych uczuciach, o czym świadczy niska o lat pozycja twórców internetowych oraz polityków. Okazuje się, że sama popularność, częsta obecność w mediach, marketingowa kreatywność czy krasomówstwo nie przyczyniają się, zdaniem Polaków, do tworzenia dobra społecznego w takim samym stopniu, co ratowanie zdrowia i życia – komentuje Piotr Zimolzak.

Pełne zestawienie 2023

Aktualny ranking najbardziej poważanych zawodów (2023)

al na podst. SW Research
fot. EnvatoElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)