Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnik na kwarantannie z powodu koronawirusa – zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Obrazek
Jak postępować, gdy rolnik zostanie objęty kwarantanną? Czy może poruszać się po terenie swojego gospodarstwa? Czy dostanie mandat karny? Otrzymaliśmy wytyczne i zalecenia od Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 
Dorota Kolasińska20 marca 2020, 20:04

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem pojawia się coraz więcej pytań dotyczących kwarantanny rolników oraz opieki nad inwentarzem. Mimo komunikatu na stronie Głównego Inspektoraty Weterynarii, że „nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi się on w związku z tym nigdzie przemieszczać. Osoby, które nie mogą zapewnić w tym okresie zwierzętom należytej opieki, powinny w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do sąsiadów, znajomych lub rodziny” – otrzymujemy informacje od rolników, że dostają upomnienia od funkcjonariuszy policji pilnujących gospodarstw za przebywanie na podwórzu podczas kwarantanny. Zwróciliśmy się o wytyczne do Głównego Inspektoratu Sanitarnego w tej sprawie i otrzymaliśmy konkretną odpowiedź, jakie są zalecenia i wytyczne dla rolników na kwarantannie. 


Jeśli będziesz odbywał kwarantannę w domu stosuj się do poniższych zaleceń:


            Nie opuszczaj terenu swojego gospodarstwa, możesz zajmować się inwentarzem na jego terenie
            Nie wychodź do sklepu
            Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu
            Jeśli mieszkasz z rodziną w miarę możliwości ogranicz z nimi kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący min. 2 metry
            Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu
            Jeśli masz możliwość korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy, jeśli nie masz takiej możliwości po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości
            Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie
            Zachowaj zasady higieny
            Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów
            Monitoruj temperaturę ciała min. 2 razy dziennie
            W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego. 
            Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do Ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej
            W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji - mogą Ciebie odwiedzić w czasie kwarantanny.
            Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna w wysokości 5000 zł.
            W przypadku potrzeby kontaktu z lekarzem POZ skorzystaj z teleporady.

Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad w Twojej okolicy jest dostępna na stronie NFZ: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/teleporady-dotyczace-koronawirusa-w-przychodniach,7621.html . Więcej o e-zdrowiu na pacjent.gov.pl

Dowiedz się więcej na www.gov.pl/koronawirus Infolinia NFZ 800 190 590

dkolPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)