Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnik pozwał Polskę. Czego się domaga?

Rolnik z Warmii zdecydował się pozwać rząd Polski za bierność w sprawie klimatu. Czego się domaga?

Kamila Szałaj13 czerwca 2021, 12:32
Piotr Romanowski, rolnik ekologiczny z Warmii jest jedną z pięciu osób, która postanowiła pozwać Skarb Państwa za bezczynność w sprawie kryzysu klimatycznego. Pomaga mu w tym Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i Kancelaria GESSEL. 

Rolnik wraz z pozostałymi pozywającymi domaga się od rządu podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu
, m.in. osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2043 roku i zredukowania emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 60 proc. do 2030 roku. Nie stara się o żadne odszkodowanie, a o zmuszenie państwa do działania.

– Od 40 lat mieszkam na Warmii i prowadzę gospodarstwo rolne o profilu ekologicznym. Obserwuję zmiany klimatu na własnej skórze. Między innymi tracę wodę – w moim gospodarstwie są trzy stawy, wszystkie trzy są praktycznie suche. Boję się o przyszłość moich dzieci, mojego gospodarstwa i chciałbym wywrzeć presję na rząd, by ten podjął odpowiednie działania – swoją decyzję o złożeniu pozwu tłumaczy Piotr Romanowski.

Poza Romanowskim pozew wnieśli: Małgorzata Górska, której dom narażony jest na podtopienia, Piotr Nowakowski, właściciel lasu z Wielkopolski, Maya Ozbayoglu, licealistka i działaczka klimatyczna oraz Monika Stasiak, obawiająca się o przyszłość kilkuletniego syna.

Francja skazana za zaniedbania klimatyczne


Takie pociągnięcie do odpowiedzialności państw za postępujące zmiany klimatyczne jest coraz częstszym zjawiskiem. Jak przypomina dziennik "Rzeczpospolita" na podobne działania zdecydowali się niedawno aktywiści klimatyczni m.in. Belgii. Z kolei w lutym tego roku za zaniedbania klimatyczne została skazana Francja, którą sąd uznał winną nierespektowania swoich zobowiązań dotyczących walki z globalnym ociepleniem.

ksz, oprac. na podst. Client Earth, RP


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)