Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rosja wstrzymuje eksport saletry amonowej

Obrazek

Wszystko wskazuje na to, że globalnie ceny nawozów znów mogą wzrosnąć. A to za sprawą m.in. wstrzymania przez Rosję eksportu saletry amonowej na okres dwóch miesięcy.

Dominika Mulak9 lutego 2022, 13:10

Rosja, jeden z największych eksporterów nawozów na świecie, wstrzymała na 2 miesiące eksport saletry amonowej. Nawóz ten zaraz obok mocznika jest jednym z najczęściej stosowanych globalnie nawozów.

Wprowadzony przez rosyjski rząd zakaz eksportu saletry amonowej, który obowiązuje do 1 kwietnia, ma na celu utrzymanie większej ilości nawozów w kraju i kontrolowanie cen. Co ważne, rosyjskie ograniczenia zbiegają się z chińskim zakazem eksportu nawozów fosforowych, który potrwa do czerwca 2022 roku.Kto ucierpi na tej decyzji najbardziej?


Decyzja o wstrzymaniu eksportu prawdopodobnie znacząco zmniejszy światową podaż nawozów. W szczególności odczuje to Brazylia, która jest zdecydowanie największym importerem saletry amonowej z Rosji, ale również Europa, gdzie trafia znaczna jej ilość.

Jak ocenia sytuację większość analityków, nowy rosyjski zakaz eksportu prawdopodobnie doprowadzi do wzrostu cen nawozów azotowych, który odczują także Ci, którzy nie są bezpośrednimi odbiorcami rosyjskiej saletry amonowej.Konflikt Rosja-Ukraina też będzie miał swój udział


Konflikt między Rosją i Ukrainą może mieć również znaczący wpływ na rynek nawozów. Kilka czynników, w tym sankcje, które miałyby zostać nałożone na Rosję, mogą mocno uderzyć w ten rynek. Większość analityków rynku nawozów uważa, że potencjalny konflikt w regionie Morza Czarnego znacznie zmniejszyłby perspektywy spadku cen nawozów w 2022 roku.

- Konflikt zbrojny miałby ogromny negatywny wpływ zarówno na światowe dostawy, jak i na ceny nawozów. Wielu analityków rynku nawozów spodziewało się niższych cen nawozów najpóźniej w drugiej połowie 2022 roku – powiedział dla DTN (amerykański serwis internetowy) Samuel Taylor, analityk ds. środków produkcji rolnej w Rabobank Research. Tymczasem sytuacja jest na tyle dynamiczna, że ciężko przewidzieć co się w najbliższym czasie wydarzy...

oprac. na podstawie www.agrarheute.com
fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)