StoryEditor

Roślinny nabiał zostaje. UE odrzuciła poprawkę

Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej i Komisja Europejska odrzuciły słynną poprawkę numer 171, wprowadzającą restrykcyjne przepisy dotyczące sprzedaży żywności pochodzenia roślinnego. Jej celem było wzmocnienie już ochrony nazewnictwa mleczarskiego.
02.06.2021., 13:06h
Wprowadzenie wspomnianej poprawki oznaczałoby, że zabronione w UE stałoby się m.in. wprowadzanie do sprzedaży roślinnych alternatyw w takich samych formatach opakowań, jak wykorzystywane przez produkty nabiałowe (np. karton mleka), a także korzystanie z opisowych terminów takich jak "kremowy", "maślany", "wegańska alternatywa dla jogurtu", również w mediach społecznościowych. Zabronione zostałoby także umieszczanie na produkcie podstawowych informacji o alergenach (np. "nie zawiera mleka"). Zakazane stałoby się wizualne przedstawianie żywności pochodzenia roślinnego w taki sposób, który "imitowałby" nabiał.

O odrzucenie poprawki walczyła m.in. ProVeg International, wspierana przez takie organizacje pozarządowe jak Greenpeace i WWF, firmy Upfield, Oatly, Nestle i Alpro oraz Gretę Thunberg. Pod petycją zainicjowaną przez ProVeg podpisało się 456 tys. obywateli UE.

- To zwycięstwo zdrowego rozsądku. Obywatele, przemysł i eksperci zabrali głos, a UE posłuchała. Absurdem byłoby cenzurowanie produktów pochodzenia roślinnego, w tym samym czasie doradzając konsumentom przejście na dietę roślinną. Wyobraźmy sobie cenzurowanie samochodów elektrycznych lub papieru z recyklingu. Podziwiamy UE za jej bystrość mimo ogromnej presji nieodpowiedzialnych ekologicznie interesów - komentuje Jasmijn de Boo, wiceprezeska ProVeg International.

Zdaniem ProVeg, poprawka 171 "bezpośrednio zaprzecza europejskim celom w zakresie zrównoważonego rozwoju, przekreślając szansę dla europejskiego przemysłu spożywczego na skorzystanie z trwającej już transformacji systemów żywnościowych".

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl, fot. pixabay.com
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 09:11