Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Roślinny nabiał zostaje. UE odrzuciła poprawkę

Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej i Komisja Europejska odrzuciły słynną poprawkę numer 171, wprowadzającą restrykcyjne przepisy dotyczące sprzedaży żywności pochodzenia roślinnego. Jej celem było wzmocnienie już ochrony nazewnictwa mleczarskiego.

Kamila Szałaj3 czerwca 2021, 09:00
Wprowadzenie wspomnianej poprawki oznaczałoby, że zabronione w UE stałoby się m.in. wprowadzanie do sprzedaży roślinnych alternatyw w takich samych formatach opakowań, jak wykorzystywane przez produkty nabiałowe (np. karton mleka), a także korzystanie z opisowych terminów takich jak "kremowy", "maślany", "wegańska alternatywa dla jogurtu", również w mediach społecznościowych. Zabronione zostałoby także umieszczanie na produkcie podstawowych informacji o alergenach (np. "nie zawiera mleka"). Zakazane stałoby się wizualne przedstawianie żywności pochodzenia roślinnego w taki sposób, który "imitowałby" nabiał.

O odrzucenie poprawki walczyła m.in. ProVeg International, wspierana przez takie organizacje pozarządowe jak Greenpeace i WWF, firmy Upfield, Oatly, Nestle i Alpro oraz Gretę Thunberg. Pod petycją zainicjowaną przez ProVeg podpisało się 456 tys. obywateli UE.

- To zwycięstwo zdrowego rozsądku. Obywatele, przemysł i eksperci zabrali głos, a UE posłuchała. Absurdem byłoby cenzurowanie produktów pochodzenia roślinnego, w tym samym czasie doradzając konsumentom przejście na dietę roślinną. Wyobraźmy sobie cenzurowanie samochodów elektrycznych lub papieru z recyklingu. Podziwiamy UE za jej bystrość mimo ogromnej presji nieodpowiedzialnych ekologicznie interesów - komentuje Jasmijn de Boo, wiceprezeska ProVeg International.

Zdaniem ProVeg, poprawka 171 "bezpośrednio zaprzecza europejskim celom w zakresie zrównoważonego rozwoju, przekreślając szansę dla europejskiego przemysłu spożywczego na skorzystanie z trwającej już transformacji systemów żywnościowych".

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl, fot. pixabay.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)