Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Rosyjski budżet rolny

Obrazek

Rosja to jak wiadomo państwo o silnych mocarstwowych zapędach. Aby uniezależnić się od importowanej żywności władze Federacji zasilają bilionami rubli krajowy sektor rolno-spożywczy.

Grzegorz Ignaczewski1 lipca 2015, 13:06

Z całego federalnego budżetu Rosji wynoszącego na 2015 rok 12,14 bilionów rubli (ok. 823 mld zł), 237 miliardów rubli przeznaczonych jest na rolnictwo (to około 16 mld złotych). Dla porównania roczny budżet Unii Europejskiej na Wspólną Politykę Rolną to ok. 64 mld euro – czyli ok. 270 mld zł. Polskie wydatki na rolnictwo w 2015 roku to ok. 27 mld zł, a z uwzględnieniem pieniędzy na rolnictwo z UE kwota ta wzrasta do 55 mld euro.

Kwota rosyjskich wydatków rolnych nie jest może zbyt imponująca, bo stanowi zaledwie około 2% rosyjskiego budżetu, ale w ostatnich latach systematycznie rosnąca o kilka procent rocznie. Jak Rosjanie wspierają zatem swoje rolnictwo?

Niewątpliwie najskuteczniejszą formą wsparcia rosyjskich producentów jest zamknięcie granic na wiele importowanych produktów spożywczych – w tym embargo na żywność z UE. Dodatkowe osłabienie rubla w stosunku do większości zachodnich walut sprzyja popytowi eksportowemu. To jednak pozabudżetowe metody wspierania rolnictwa – wynikają głównie z prowadzonej przez Kreml polityki zagranicznej. Jeżeli chodzi o wydatki z budżetu rolnego to najważniejsze pozycje w wydatkach zajmują:

  • program wsparcia i rozwoju produkcji roślinnej , przetwórstwa i marketingu – 57 mld rubli ( w tym są dopłaty obszarowe, dopłaty do ubezpieczeń, dopłaty do kredytów preferencyjnych),
  • program wsparcia i rozwoju produkcji roślinnej , przetwórstwa i marketingu – 33 mld rubli – w tym dopłaty do kredytów preferencyjnych, dopłaty dla producentów mleka, dopłaty do hodowli zwierząt czystorasowych),
  • dopłaty do rozwoju hodowli bydła mięsnego – 7,4 mld rubli – w tym dopłaty do hodowli zwierząt czystorasowych,
  • program modernizacji instytucji i infrastruktury służącej hodowli roślin i zwierząt (postęp genetyczny) - 27 mld rubli,
  • rezerwa na specjalne wydatki – do dyspozycji rządu – 30 mld rubli.

oprac. gi na podstawie USDA

Fot. CzubińskiPicture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)