Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ruszył nabór wniosków na wsparcie dla grup i organizacji producentów

ARiMR rozpoczęła przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów finansowanego z PROW 2014-2020. Ile jest grup producentów w Polsce?
Dorota Kolasińska15 kwietnia 2021, 15:46
Wnioski o przyznanie wsparcia finansowego można składać do 31 maja 2021 r. za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP albo przesłać przesyłką rejestrowaną. Wnioski można także złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę np. za pośrednictwem wrzutni, które znajdują się przed wejściem do placówek. 
Program pomocy skierowany jest do nowych grup producentów rolnych (uznanych od 18 sierpnia 2020 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach) prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów. Wsparcia nie uzyskają producenci drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

Pomoc jest realizowana w formie rocznych płatności przez okres pierwszych pięciu lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów. Wysokość wsparcia wynosi: w pierwszym roku - 10 proc. przychodów netto, w drugim roku - 9 proc., w trzecim roku - 8 proc. w czwartym roku - 7 proc., w piątym roku - 6 proc. Maksymalny limit przyznawanych środków finansowych to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu.

Z informacji, którą podała ARiMR naszej redakcji wynika, że według stanu na 5 lutego 2021 r. w rejestrach prowadzonych przez dyrektorów oddziałów regionalnych ARiMR widnieje w sumie 747 grup producentów rolnych (najwięcej w woj. wielkopolskim, opolskim i łódzkim). 

– Obserwując trendy w rozwoju grup producentów w Polsce, wskazać należy, że najwięcej grup producentów rolnych powstawało w regionach kraju, gdzie przeważają gospodarstwa większe i specjalistyczne, tj. głównie w zachodniej, centralnej, północnej i południowo-zachodniej Polsce. Najmniej grup producentów rolnych powstało w południowych regionach kraju, tj. na obszarach o największym rozdrobnieniu gospodarstw rolnych, w regionach mocno uprzemysłowionych oraz we wschodniej Polsce. Zauważyć należy także, że pomimo licznych korzyści wynikających z funkcjonowania w grupie producentów rolnych polscy rolnicy/producenci nadal nie wykazują szczególnego zainteresowania tą formą współdziałania – komentuje ARiMR. 

dkol
fot. poglądowePicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)