Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ruszył proces zachodniopomorskich rolników

W Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie 7 kwietnia ruszył proces zachodniopomorskich rolników, oskarżanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie przetargów na zakup państwowej ziemi od Agencji Nieruchomości Rolnych.

Bartłomiej Czekała8 kwietnia 2017, 22:02

Pierwsza rozprawa miała charakter organizacyjny i nie został jeszcze odczytany akt oskarżenia – ma to nastąpić podczas kolejnego posiedzenia. Sąd ustalił metodykę oraz terminy kolejnych rozpraw, które odbędą się: 28 kwietnia, 8, 19 i 29 maja oraz 9 czerwca br. zawsze od godz. 9:00.

Jak powiedział nam obecny na rozprawie Wacław Klukowski, lider protestujących rolników z okolic Pyrzyc, zdziwienie u zasiadających na ławie oskarżonych wywołało to, że jednym z oskarżycieli posiłkowych jest adwokat, który świadczy swoje usługi prawne spółkom rolnym z udziałem kapitału zagranicznego, a w przeszłości pracował w OT ANR w Szczecinie.

– Ogromnym zaskoczeniem, także dla Sądu, było to, że na rozprawie nie pojawił się przedstawiciel powoda, czyli Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych – mówi Klukowski. – To skandal! Przedstawiciel Agencji powinien się pojawić na pierwszej rozprawie i  albo podtrzymać swoje zarzuty wobec rolników albo się ze sprawy wycofać. Lub też przyznać – co w naszym odczuciu jest prawdą - że Skarb Państwa i ANR nie poniosła z tytułu odbytych przetargów z udziałem oskarżonych rolników żadnych strat finansowych – dodaje.

O dalszym przebiegu sądowego procesu zachodniopomorskich rolników będziemy informować Państwa na bieżąco.

Przypomnijmy, że ostatni głośny protest rolników zrzeszonych w pyrzyckim Stowarzyszeniu Gospodarstw Rodzinnych Poszkodowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych miał miejsce 2 tygodnie temu. Wówczas kilkadziesiąt oflagowanych traktorów przejechało z Pyrzyc do Szczecina do siedziby OT ANR oraz Wojewody Zachodniopomorskiego. W oddziale Agencji na ręce jej obecnego dyrektora Jana Białkowskiego złożono postulaty dotyczące rozdysponowania państwowych gruntów wśród zachodniopomorskich rolników. Natomiast na ręce wojewody protestujący złożyli petycję do premier Beaty Szydło i ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z prośbami o wsparcie w realizacji swoich postulatów.  bcz

Fot. ŁuczakPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)