Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rynek nawozów – II połowa roku to powrót do wyższych poziomów produkcji?

Obrazek

Według oceny wiceprezesa Grupy Azoty, Filipa Grzegorczyka, II połowa roku powinna charakteryzować się powrotem do wyższych poziomów produkcji na europejskim rynku nawozów.

Patrycja Bernat29 kwietnia 2023, 13:00
Podczas rozmowy z ISBnews w czasie XV Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach, wiceprezes Grupy Azoty Filip Grzegorczyk mówił o rynku nawozów. Jak zaznaczył, obecnie czekają na reakcję rynku na pakiet, jaki przedstawił rząd dla rolników. Jeśli rolnicy otrzymają obiecane, dodatkowe środki, a magazyny zbożowe zostaną opróżnione, może to wpłynąć na decyzje zakupowe dotyczące nawozów.

Ograniczenia w produkcji i brak konkurencyjności

Nie można jednak porównywać poziomów sprzedaży nawozów do rekordowych wyników w ubiegłym roku, do wieloletniej średniej. Grzegorczyk spodziewa się, że w drugiej połowie roku europejski przemysł nawozowy powinien powoli wracać do wyższych poziomów produkcji. Jeżeli chodzi o powrót do wyników finansowych z tego segmentu, to prognozowany powrót określono na rok 2024.

Grupa Azoty była zmuszona do ograniczenia produkcji nawozów azotowych oraz wielkoskładnikowych przez wzrost kosztów gazu. To przekłada się na podnoszenie cen przez producentów, a nawozy stają się mniej konkurencyjne niż np. te pochodzące z Chin czy Ameryki.


Dlaczego nawozy w Polsce są droższe niż w innych krajach UE? Odpowiedź Was zadziwi...

Pierwsze kroki w energetyce jądrowej

Grupa Azoty planuje, aby energetyka jądrowa zaczęła zasilać zakłady, stąd pierwsze kroki w tym kierunku. Zarząd nie wyklucza, że dostawcami mikro reaktorów dla zakładów innych niż Police zostaną inni producenci niż Ultra Safe Nuclear Corporation.

Grzegorczyk podczas rozmowy z ISBnews zaznaczył, że docelowo planują posiadać reaktory przy każdym zakładzie należącym do Grupy Azoty. Pod koniec marca 2023 roku producent nawozów poinformował o zawarciu porozumienia przez Zakłady Chemiczne Police z amerykańską firmą Ultra Safe Nuclear Corporation oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, które dotyczyło budowy i rozwoju w zakładzie w Policach badawczego obiektu energetyki jądrowej, który wyposażony będzie w technologię MMR o mocy 30 MW.

„Zielone Azoty”

W roku 2025, Grupa Azoty przeznaczyć ma kwotę 2,7 mld złotych na transformację energetyczną, na realizację programu „Zielone Azoty”.

Bernat Patrycja
Źródło: Bussinesinsider
Fot: Grupa Azoty


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)