Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rząd chroni dzika, tępi rolnika!

Obrazek

Pod takim hasłem rolnicy protestują od czwartku pod UW w Białymstoku. Domagają się zintensyfikowanego odstrzału dzików i wyższych odszkodowań za szkody łowieckie.

29 sierpnia 2014, 16:13

 Protest ma trwać tydzień, a nawet dłużej, jeżeli nie spotkają się z nami minister rolnictwa i minister środowiska – zapowiadają rolnicy. Kilkunastu z nich pod UW w Białymstoku spędziło noc. Przed urzędem protestujący rozbili dwa namioty, a na parkingach wciąż stoi kilka ciągników.
Rolnicy domagają się przede wszystkim szybkiego odstrzału dzików, które nie tylko wyrządzają potężne szkody na polach, ale również roznoszą zabójczy dla produkcji świń wirus ASF. Do tej pory zamiast planowanych 3200 odstrzelono zaledwie 310 dzików. Nie realna jest więc realizacja planu łowieckiego, mimo że umowy na odstrzał zawarto z 44 kołami, w ramach których myśliwi otrzymują 150 zł za odstrzelonego i oddanego do utylizacji dzika oraz 137 zł za zwierzę ustrzelone, przebadane pod kątem ASF i wolne od wirusa, którego mięso zostało przetworzone.
Protestujący domagają się również, by kwoty odszkodowań za straty wyrządzone przez dziki były wyższe i pokrywane przez Skarb Państwa, a nie koła łowieckie. Chcą też niezależnych komisji szacujących szkody. W 2013 r. podlascy rolnicy dostali za zniszczone przez dziki uprawy 640 tys. zł odszkodowań. W pierwszej połowie 2014 r. wypłacono im ponad 0,5 mln zł. W odpowiedzi na protest wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski, zapowiedział konsultacje m.in. pomysłu na utworzenie przy ministerstwie środowiska specjalnego ogólnopolskiego funduszu "asekuracyjnego", który mógłby wspierać koła łowieckie w wypłacie odszkodowań. Miałoby tam trafiać 5-10% przychodów kół.                                            pj1 z 5
Protest rolników na Podlasiu

Protest rolników na Podlasiu

2 z 5
Protest rolników na Podlasiu

Protest rolników na Podlasiu

3 z 5
Protest rolników na Podlasiu

Protest rolników na Podlasiu

4 z 5
Protest rolników na Podlasiu

Protest rolników na Podlasiu

5 z 5
Protest rolników na Podlasiu

Protest rolników na Podlasiu

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)