Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rząd poparł poselski projekt ustawy o ustroju rolnym

Obrazek

Podczas wczorajszego posiedzenia Rady Ministrów jej członkowie jednogłośnie poparli poselski projektu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Bartłomiej Czekała10 czerwca 2015, 00:01

Przypomnijmy, że najważniejsze rozwiązania przewidziane w tym projekcie dotyczą:

  • ograniczenia podziału gospodarstw rolnych,
  • wprowadzenia rejestru nieruchomości rolnych,
  • wprowadzenia pośrednictwa Agencji Nieruchomości Rolnych przy sprzedaży nieruchomości rolnej albo jej części wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

Jednak zdaniem rządu, biorąc pod uwagę sytuację budżetu państwa, nie ma potrzeby wprowadzania wszystkich zaproponowanych przez posłów zmian. Zamiast regulacji dotyczącej pośrednictwa - należałoby zintensyfikować wykonywanie przez Agencję Nieruchomości Rolnych obecnie posiadanych uprawnień w postaci prawa pierwokupu i tzw. wykupu nieruchomości rolnych.

Nie ma też uzasadnienia do tworzenia nowego rejestru nieruchomości rolnych. Konieczne jest natomiast wprowadzenie regulacji dotyczących ograniczenia podziału gospodarstw rolnych, gdyż w tym zakresie nie istnieją żadne przepisy.

W komunikacie wydanym po posiedzeniu rządu podkreślono, że potrzebne jest wszczęcie prac nad projektem nowelizacji ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. To właśnie do tej ustawy należałoby wprowadzić wiele zmian umożliwiających nabywanie nieruchomości rolnych Skarbu Państwa na powiększanie i tworzenie gospodarstw rodzinnych.

oprac. bcz na podstawie KPRM

Fot: KPRMPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)