StoryEditor

Rządowe priorytety walki z ASF

Ministerstwo rolnictwo przedstawiło w Sejmie priorytety walki z afrykańskim pomorem świń. Oprócz intensywnego odstrzału dzików rząd zamierza uszczelnić granicę oraz uregulować kwestię odławiania dzików na terenach miejskich.
11.12.2017., 12:12h
Najważniejszą sprawą jest oczywiście depopulacja dzików, która musi być prowadzona systematycznie. Ale nie mniej ważną sprawą jest zintensyfikowanie poszukiwania padłych dzików, bo one są źródłem zakażenia.

– Tutaj oczywiście liczymy na współpracę służb leśnych, wojska. To ma miejsce. Na wniosek wojewodów te służby i te siły uczestniczą w poszukiwaniu padłych dzików. Badania wskazują na to, że 60% znalezionych padłych dzików to dziki, które padły w związku z ASF-em – mówiła w Sejmie wiceminister rolnictwa Ewa Lech.

Uszczelnienie granicy

Rząd zamierza również uszczelnić granicę poprzez wzmożone kontrolę na przejściach granicznych.  Chodzi o uniemożliwienie przywożenie z Ukrainy i Białorusi kanapek z mięsem.

– Troszkę większe zagrożenie jest, jeśli chodzi o społeczność ukraińską, która może przywozić kanapki, mięso. Na granicy naprawdę w sposób intensywny poszukujemy tego, sprawdzamy, czy podróżni nie przywożą na teren naszego kraju kanapek, krótko mówiąc, żywności – mówiła Ewa Lech.

Jednocześnie resort rolnictwa cały czas apeluje do rolników i prowadzi intensywną kampanię informacyjną dotyczącą bioasekuracji.

Duża specustawa

Duże nadzieje wiąże się z przyjętą 5 grudnia przez Radę Ministrów nową specustawą, która ma wprowadzi szereg rozwiązań ułatwiających walkę z ASF.

– Zmieniając ustawę o ochronie granicy państwowej, wprowadzamy przepis umożliwiający wykonanie na gruntach położonych w pasie granicznym zapory – tutaj szeroko, popularnie nazywanej płotem, ale nie chciałam używać tego słowa – przed wniknięciem, przenikaniem dzików z terenu Białorusi i Ukrainy. Mamy zamiar postawić taką zaporę – zapowiedziała wiceminister Lech.

Z kolei w prawie łowieckim rząd proponuje wprowadzić zmiany, które nałożą obowiązek współpracy władz samorządowych z dzierżawcami obwodów łowieckich.

Walka z ASF w miastach

Uregulowana ma być również kwestia wyłapywania dzików na terenach miejskich.

– To jest problem w tej chwili nieuregulowany, nie ma instrumentów, możliwości odstrzału takich dzików – wyjaśniła Ewa Lech, która przypomniała sprawę odłowienia dzików pod Warszawą, które następnie przetransportowano na druga stronę Wisły do Puszczy Kozienickiej.
Nowe przepisy wprowadzą także 6 dniowy urlop dla myśliwych biorących udział w odstrzale sanitarnym. W czasie wykonywania odstrzału pracownik będzie zachowywał prawo do wynagrodzenia lub uposażenia.   wk
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 09:35