Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rzeczniczka rządu o sprawie Elewarru

Obrazek

Podczas piątkowego biefingu prasowego rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska odniosła się do sprawy Elewarru, w którym kontrolerzy NIK dopatrzyli się wielu nieprawidłowości w zakresie zarządzania tą spółką.

Bartłomiej Czekała6 czerwca 2015, 09:10

– Nadzór właścicielski nad Elewarrem był niewystarczający. W takiej formie, w takim kształcie, ta spółka nie może funkcjonować – powiedziała Kidawa-Błońska.

Rzeczniczka rządu na pytanie o możliwe rozwiązania dotyczące spółki zbożowej Elewarr powiedziała, że będzie można o tym mówić po poniedziałkowym spotkaniu premier Ewy Kopacz z szefem resortu rolnictwa Markiem Sawickim. Zdaniem Kidawy-Błońskiej w poniedziałek podczas spotkania będą przedstawione rozwiązania najlepsze dla spółki. Podkreśliła też, że po ostatniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli nie przeprowadzono planu naprawczego.

Przypomnijmy, że w opublikowanym w środę raporcie NIK negatywnie oceniła sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad Elewarr przez prezesa Agencji Rynku Rolnego. Według NIK spółka "przestała pełnić kluczową rolę w stabilizacji rynku zbóż oraz w przechowywaniu zapasów interwencyjnych UE". NIK chce, by ministrowie rolnictwa i finansów rozważyli likwidację spółki. O nadużyciach w Elerwarze NIK powiadomiła prokuraturę.

W czwartek minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że akcje Elewarru zostaną przekazane resortu skarbu. Taką decyzję podjęto na posiedzeniu rządu przy okazji rozpatrywania projektu nowelizacji ustawy o Agencji Rynku Rolnego. Jak zaznaczył, zmiana ta nie zamyka możliwości prywatyzacji.

oprac. bcz na podstawie PAPPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)