Rzepak: ceny trochę w dół

Rzepak: ceny trochę w dół

Ostatnie tygodnie przyzwyczaiły nieco do wolnych, ale systematycznych podwyżek cen skupu rzepaku. Dzisiejsza sonda pokazuje niestety trend odwrotny.

r e k l a m a

Ceny rzepaku nieznacznie spadają. Obniżki wynoszą 10–20 zł/t, ale nie mają one miejsca jeszcze w całym kraju. Niższych cen mogą się spodziewać rolnicy z woj. pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko–mazurskiego i lubelskiego. Podobnie jak w przypadku zbóż obserwujemy ograniczone zainteresowanie rolników sprzedażą rzepaku. Nie najlepsze tegoroczne zbiory oznaczają, że na pokrycie kosztów produkcji trzeba przeznaczyć większą część plonu z 1 hektara. Nie dziwi więc, że ci rolnicy, którzy mają możliwość przechowania towaru wcale nie spieszą się z jego sprzedażą. Średnia cena za rzepak wynosi dzisiaj 1568 zł/t netto.

Podczas gdy w naszym kraju szacuje się spadek powierzchni zasiewów rzepaku w tym roku, podobnie jak w Niemczech, we Francji i Wielkiej Brytanii rolnicy mieli zasiać go więcej. Niespodzianką jest fakt, że, jak podaje Międzynarodowa Rada Zbożowa, na Ukrainie wzrósł areał uprawy w stosunku do poprzedniego roku aż o 111 tys. ha. Wynosi on obecnie 890 tys. ha. To dość istotna informacja, bo po Kanadzie i Australii Ukraina jest największym światowym dostawcą tego surowca. Zwiększeniu powierzchni obsianej rzepakiem miały sprzyjać dobre warunki pogodowe, odwrotnie niż w naszym kraju.

Na giełdach też w dół

Kontrakt rzepaku na luty 2018 r. wyceniony został wczoraj na giełdzie Euronext na 366,5 euro/t – o 0,68% mniej niż podczas notowania z 5 grudnia. Trend długoterminowy przewiduje dalsze spadki cen.

Spadki dotyczą też innych oleistych notowanych na giełdach. W Kanadzie potaniała canola do poziomu 508 CAD/t (około 336 euro/t wg dzisiejszego kursu). Soja natomiast na giełdzie w Chicago w kontrakcie styczniowym kosztuje 368 $/t.

Tutaj sprawdzisz dzisiejsze notowanie cen rzepaku.

jd, fot. Sierszeńska
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii