Rzepak nie płaci

Rzepak nie płaci

Podobnie jak w przypadku zbóż niektóre skupy zakończyły już przyjmowanie rzepaku. Ceny w stosunku do poprzedniego tygodnia nie zmieniły się.

r e k l a m a

Przed rokiem o tej samej porze rzepak kosztował więcej średnio o 100 zł/t. Najniższa stawka wynosiła 1600 zł/t netto, a najwyższa 1660 zł/t. Wczorajsza sonda wykazała, że rzepak jest najtańszy w woj. podkarpackim – 1470 zł/t, a najwięcej za czarne nasiona płacą niektóre skupy w woj. wielkopolskim – nawet 1605 zł/t. Od żniw rzepak wolno, acz systematycznie tanieje.

Ministerstwo Rolnictwa w swoim cotygodniowym raporcie podało, że ceny rzepaku za okres 18.09–24.09 kształtowały się na średnim poziomie 1589 zł/t netto. Nasza sonda natomiast wskazuje, że średnia cena rzepaku na dzień wczorajszy wyniosła 1540 zł/t. W obu przypadkach jednak widoczne są trendy spadkowe. Wpływa na to także sytuacja na giełdach. Tam również mamy spadki cen. Na Matif 27 września rzepak w kontrakcie listopadowym stracił 1,75% w stosunku do notowań z dnia poprzedniego i dzień zakończył z ceną 371,5 euro/t. Rzepak na tej giełdzie traci we wszystkich kontraktach, „czerwono” od spadków jest aż do lutego 2020 r.

Sprawdź najnowsze notowania cen rzepaku oraz zbóż.

jd, fot. Sierszeńska
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii