Rzepak pryskaj nocą!

Rzepak pryskaj nocą!

Rzepaki weszły w fazę opadania płatków kwiatowych. Oznacza to, że w warunkach wysokiej wilgotności powietrza w gęstym łanie, która powstała na skutek parowania mokrej gleby z łatwością kiełkować będą zarodniki zgnilizny twardzikowej. Ponadto zauważamy dużą liczbę szkodników, m.in. słodyszka (na którego już się nie opryskuje) ale głównie chowacza podobnika.

r e k l a m a

Ten ostatni szkodnik składając jaja w rozwijające się łuszczyny otwiera bramy do infekcji chorobotwórczych i dla innego szkodnika – pryszczarka kapustnika. nic więc dziwnego że opryskiwacze ruszyły w pola.

Problemem jest jedynie wybór pory zabiegu. W wysokich temperaturach, jakie panują od kilku dni, nieskuteczne są środki z grupy pyretroidów. Jednak ważniejsza jest ochrona pszczół, które intensywnie zaczęły latać nad łanami rzepaku.

Dlatego na wielką pochwałę zasługują rolnicy, którzy zabiegi wykonują w nocy. Dotyczy to także środków nieszkodliwych dla pszczół. Otóż owad opryskany nawet środkiem nieszkodliwym, ma inny zapach i często nie jest wpuszczany do ula i ginie. I choć żywot pojedynczej pszczoły trwa zaledwie około 40 dni, to każdego osobnika warto chronić.

Opryskując w nocy nie tylko nie zatrujemy ich bezpośrednio środkiem, ale też nie zaburzymy systemu alarmowania zapachowego owadów.

Dziękujemy naszym Czytelnikom, którzy przesłali do nas filmy z późnowieczornego i nocnego opryskiwania rzepaku. Kompilacje tych filmów możecie zobaczyć poniżej.

Fot. Sierszeńska

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii