Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Sąd umorzył postępowanie wobec rolnika, który wykonywał prace polowe nocą. Czyżby nastał kres sporom o zakłócanie ciszy nocnej?

Obrazek

Temat nocnych prac polowych już od jakiegoś czasu wzbudza wiele kontrowersji. Rolnicy przez liczne oskarżenia o zakłócanie ciszy nocnej nie mogą w spokoju wykonywać swojej pracy, która jak się okazuje, w godzinach nocnych nie jest wykroczeniem ani niezgodna z prawem.

Dominika Mulak21 czerwca 2022, 14:51
Postanowienie Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie daje nadzieję rolnikom z całej Polski na finał sporów o zakłócanie ciszy nocnej poprzez wykonywanie rutynowych prac polowych nocą. Co więcej, pozwoli rolnikom w spokoju wykonywać swoją pracę, a konsumentom cieszyć się dobrodziejstwem plonów wsi.

Sąd umorzył bowiem 29 kwietnia br. postępowanie wobec rolnika z terenu woj. lubelskiego, który w porze nocnej (od północy do ok. 1 w nocy) kosił kombajnem zboże oraz kukurydzę, za co został obwiniony o zakłócanie ciszy nocnej.

Sąd stanowczo stwierdził, że zachowanie rolnika nie zawiera znamion wykroczenia i jest zgodne z prawem. W uzasadnieniu postanowienia podkreślił, że „praca rolnicza niezależnie od skutku, który niekiedy wywołuje, w postaci hałasu nie jest czynem społecznie szkodliwym, a tym samym zakłóceniem porządku publicznego lub wybrykiem. Jest efektem koniecznej działalności gospodarczej, notabene potrzebnej ogółowi społeczeństwa. Zachowanie rolnika nie jest w żaden sposób sprzeczne z obowiązującymi na wsi normami i nie wywołuje zgorszenia”.Pomocna dłoń Lubelskiej Izby Rolniczej


W niniejszej sprawie to właśnie Lubelska Izba Rolnicza udzieliła pomocy prawnej rolnikowi obwinionemu o popełnienie wykroczenia. Dlatego Izba apeluje do rolników, aby w takich sprawach niezwłocznie zwracali się do ich Biura w Lublinie oraz Oddziałów Zamiejscowych (w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu) z prośbą o pomoc prawną.


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)