Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Samorząd rolniczy walczy o umożliwienie emerytom prowadzenia gospodarstwa

Samorząd rolniczy wystąpił wczoraj do ministra rolnictwa o umożliwienie emerytom KRUS dalszego prowadzenia działalności rolniczej. Rolnicy od dawna czekają na takie rozwiązanie, bo obecne przepisy w praktyce wymuszają na nich pozbycie się gospodarstwa. 

Kamila Szałaj5 stycznia 2021, 11:25
W tej chwili, aby uzyskać prawo do emerytury rolniczej w pełnej wysokości rolnik powinien m.in. zaprzestać prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jeśli emeryt nadal prowadzi działalność rolniczą, wówczas wypłata świadczenia ulega częściowemu zawieszeniu. 

W praktyce zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej oznacza sprzedaż lub przekazanie gospodarstwa (ewentualnie 10-letnią dzierżawę), bo emeryt i jego współmałżonek nie może być właścicielem, współwłaścicielem ani posiadaczem gospodarstwa rolnego.

W ocenie samorządu rolniczego, konieczność zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego jest krzywdząca dla rolników, tym bardziej, że wielu z nich nie ma następców, którym mogliby przekazać gospodarstwo. 

- Wielu rolników, pomimo osiągnięcia wymaganych okresów składkowych, w dalszym ciągu chciałoby prowadzić działalność rolniczą ze względów ekonomicznych, bo emerytura nie wystarcza na zapewnienie godziwego poziomu życia. Wymóg, by rolnicy przestali być właścicielami (posiadaczami) gospodarstw rolniczych stoi w sprzeczności z art. 21 i art. 23 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Polska ma chronić własność, więc rolnicy nie powinni być pozbawiani własności swoich gospodarstw, by uzyskać prawo do pełnej emerytury, chociaż przez całe życie zawodowe odprowadzali odpowiednie składki i osiągnęli określony wiek – wyjaśnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Jego zdaniem zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego powinno stanowić uprawnienie rolnika, który osiągnął wiek i okres składkowy umożliwiający przyznanie emerytury, a nie prawny obowiązek. Dlatego wystąpił wczoraj do ministra rolnictwa o umożliwienie emerytom KRUS dalszego prowadzenia gospodarstwa.

Na takie zmiany w prawie czeka wielu rolników, którzy są w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym.

- To jest rozwiązanie, na które czekamy od dawna. Jestem w takiej sytuacji, że mam 62 lata, czyli osiągnęłam wiek emerytalny, ale mój mąż jeszcze nie. W związku z tym dostaję pełne świadczenie, ale jak mąż za rok przejdzie na emeryturę, oboje dostaniemy obcięte wypłaty. To nie są pieniądze, za które można przeżyć. Mamy 40-ha gospodarstwo, ale nie chcemy się go pozbywać. Po pierwsze nie bardzo mamy komu je oddać, bo dzieci wybrały inne ścieżki kariery, a po drugie – nie utrzymamy się za nieco ponad 2000 zł, bo tyle razem z mężem dostaniemy pełnej emerytury z KRUS-u. Więc możliwość dalszego prowadzenia gospodarstwa przy jednoczesnej pełnej emeryturze jest dla nas bardzo ważna. Poza tym, nie oszukujmy się - masa rolników przepisuje na dorosłe dzieci swoje gospodarstwa, by otrzymać emeryturę, a potem i tak je obrabia i bierze pieniądze za plony, bo dzieci najczęściej mają pracę w mieście. Obecne prawo rodzi patologię w tym zakresie  – wyjaśnia nam rolniczka, która wraz z mężem na 40 ha uprawia porzeczkę czarną w okolicy Płońska.

Wyższe podatek za pozostawione siedlisko emeryta


Ale konieczność pozbycia się gospodarstwa, by otrzymać pełne świadczenie to nie jedyny problem emerytów-rolników. Szmulewicz zwraca uwagę na kwestię wysokości podatków lokalnych w związku z przekształceniem podatku rolnego w podatek od nieruchomości za siedlisko rolnika, który przeszedł na emeryturę, a w siedlisku pozostały budynki gospodarcze np. obora czy stodoła. 

- Jeżeli rolnik uprawniony do emerytury rolniczej zdecyduje się na zaprzestanie gospodarstwa rolnego, pozostawiając jednak własność siedliska, to takie nieruchomości w dalszym ciągu powinny być opodatkowane podatkiem rolnym, a nie podatkiem od nieruchomości. Obecnie bowiem rolnik – emeryt musi płacić znacznie wyższe podatki tj. od nieruchomości za pozostawione budynki (w tym często budynek mieszkalny), pomimo że emerytura rolnicza oznacza realny spadek wysokości jego przychodów w stosunku do otrzymywanego z prowadzonej działalności rolniczej – wyjaśnia szef samorządu rolniczego i w tej kwestii też wnioskuje do ministra rolnictwa o zmianę. 

ksz, oprac. na podst. KRIR


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)