Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

SARS-CoV-2 u norek będzie na liście chorób zwalczanych z urzędu

Obrazek
W ekspresowym tempie rząd likwiduje lukę prawną i stwarza podstawy do badania i zwalczania koronawirusa wśród norek. W ten sposób SARS-CoV-2 u norek znajdzie się na liście chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu. 
25 listopada 2020, 13:15
W rozesłanym właśnie do konsultacji społecznych rozporządzeniu MRiRW przyznaje, że obecnie prawodawstwo weterynaryjne nie przewiduje zwalczania w odniesieniu do zakażeń SARS-CoV-2 u norek. Dlatego w przypadku wykrycia tej jednostki chorobowej w stadzie nie istnieje możliwość podjęcia działań administracyjnych przez organy Inspekcji Weterynaryjnej w celu zwalczenia tej choroby.

Ale zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt minister rolnictwa może określić, w drodze rozporządzenia, choroby zakaźne zwierząt podlegające obowiązkowi zwalczania na obszarze całego kraju lub jego części. Aktualna sytuacja epizootyczna i epidemiczna związana z zagrożeniem występowania zakażeń SARS-CoV-2 na fermach norek, jak również konieczność zapewnienia ochrony zdrowia publicznego, upoważniły ministra rolnictwa do dodania do listy chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek.

Pierwsze przypadki zakażenia SARS-CoV-2 wykryto u ludzi pod koniec 2019 r. w miejscowości Wuhan w Chinach. Jednakże, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa na całym świecie i rozwojem pandemii, w kwietniu 2020 r. w Holandii zidentyfikowano pierwszą infekcję SARS-CoV-2 na fermach norek, a następnie u pracowników obsługujących te fermy. Dokładne badania genetyczne wykazały, że źródłem zakażenia ludzi były norki. Fakt ten potwierdził możliwość transmisji SARS-CoV-2 z człowieka na norkę i z norki na człowieka. W kolejnych miesiącach infekcje SARS-CoV-2 u norek odnotowano także w Danii, Włoszech, Hiszpanii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Grecji.

- Istnieją przypuszczenia, że intensywna hodowla zwierząt wrażliwych na zakażenie SARS-CoV-2 może prowadzić do niekontrolowanego namnażania i rozprzestrzeniania wirusa, a także zwiększa ryzyko jego mutacji i transmisji w obrębie ferm norek oraz z norek na ludzi – napisano w uzasadnieniu rozporządzenia. 

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) rekomenduje aktywne monitorowanie przede wszystkim norek w kierunku SARS-CoV-2, zmniejszanie ryzyka ewentualnego przenoszenia wirusa między fermami norek czy norkami, a ludźmi oraz zgłaszanie pozytywnych przypadków do OIE. Takie rekomendacje zaleca również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Resort rolnictwa przewidział ekspresowe konsultacje społeczne. Projekt rozporządzenia pojawił się na stronach rządowego Centrum Legislacji wczoraj. Uwagi można było zgłaszać do dzisiaj do godziny 9.00 rano.

- Niezgłoszenie uwag w tym terminie zostanie potraktowane jako akceptacja projektu. Krótki termin uzgodnień wynika z dynamicznej sytuacji epizootycznej i epidemicznej związanej z zagrożeniem występowania zakażeń SARS-CoV-2 na fermach norek oraz potrzebą zapewnienia ochrony zdrowia publicznego – napisał minister rolnictwa Grzegorz Puda. 
wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)