Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Sawicki apeluje, by pieniądze na referendum przeznaczyć dla rolników

Obrazek

– Apeluję o to, żeby nie marnotrawić pieniędzy na gry polityczne, tylko rzeczywiście wspierać tych, którzy ciężko pracują – zaapelował szef resortu rolnictwa, Marek Sawicki do prezydenta Andrzeja Dudy. Chce on, aby pieniądze przeznaczone na wrześniowe referendum zostały przekazane na pomoc dla rolników poszkodowanych przez panującą suszę.

Aleksandra Galus13 sierpnia 2015, 09:09

Pomysłem tym jest zaskoczona premier Ewa Kopacz, mówiąc że dziwi ją taka postawa koalicjanta. Przypomniała też, że pomysł referendum był inicjatywą prezydenta Bronisława Komorowskiego, zanim głową państwa został Andrzej Duda. Wprawdzie zorganizowanie referendum pochłonie sumę około 100 milionów złotych, jednak pieniądze na pomoc dla rolników zostały już wcześniej zarezerwowane podczas posiedzeń rządowych. Pomoc ta, jak się wyraziła ma być „określona bardzo wymiernymi kwotami”.

Tymczasem Sawicki szacuje straty rolników. - Praktycznie na terenie całego kraju mamy do czynienia z suszą. W dwunastu województwach działają komisje powołane przez wojewodów do szacowani strat. Jest ich obecnie 809 – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. - Z zebranych, cząstkowych szacunków wynika, że najwięcej poszkodowanych gospodarstw znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim 41,6 tysięcy, w województwie mazowieckim blisko 30 tysięcy i ponad 7 tysięcy w województwie podlaskim – dodał minister. Jednocześnie zapowiedział, że będzie dodatkowa pomoc ponad standardowe warunki, poszkodowanym rolnikom. - Będziemy się starali uruchomić pomoc socjalną, w postaci dopłat do hektara. Będzie ona przysługiwała tym rolnikom, których gospodarstwa odnotowały straty powyżej 30% średniej produkcji z trzech ostatnich lat. Dodatkowo występujemy do Komisji Europejskiej z programem w sprawie pomocy dla producentów bydła mlecznego i wołowiny ze względu na ubytki pasz – poinformował Marek Sawicki.

Przypomnijmy, że referendum, które ma się odbyć 6 września br. będzie zawierało na trzy pytania: czy Polacy są „za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu”, czy są „za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa” i czy są „za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika”.  agPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)