Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Sejm debatuje o CETA. Rząd poczeka na opinię Parlamentu

Obrazek

Podczas rozpoczętego dziś posiedzenia Sejmu posłowie zajmują się wypracowaniem stanowiska wobec planów zawarcia przez Unię Europejską umowy handlowej z Kanadą (CETA). W związku z tym Rada Ministrów chce poczekać na opinie Sejmu i nie zajęła się wczoraj kontrowersyjnym porozumieniem.

Bartłomiej Czekała5 października 2016, 11:36

– Polska nie przystąpi do umowy CETA, jeśli nie będzie nam ona gwarantowała tego, co uważamy za istotne – zapowiedziała po wczorajszym posiedzeniu rządu premier Beata Szydło.

Szefowa Rady Ministrów poinformowała, że Polska ma jeszcze kilka innych wątpliwości, które w toku negocjacji są wyjaśniane.

– Mogę powiedzieć na pewno, że nie zgodzimy się na przystąpienie do umowy, która nie będzie dla Polski umową gwarantującą polskim przedsiębiorcom, obywatelom, rolnikom tego, co uważamy za istotne – zaznaczyła premier Szydło.

A zatem najpierw o CETA podyskutuje Sejm. Z pewnością dyskusja będzie burzliwa, ponieważ od wielu dni swój głośny sprzeciw dla zgody na podpisanie przez Polskę tej umowy z Kanadą wyraża m .in. ugrupowanie KUKIZ’15. Posłowie Pawła Kukiza argumentują, że ratyfikacja tego porozumienia będzie zabójcze dla polskiego rolnictwa i gospodarki oraz negatywnie wpłynie na rynek żywności, ponieważ w Kanadzie normy jej wytwarzania są niższe niż w UE.

Parlament ma jeszcze dziś przeprowadzić drugie czytanie projektu uchwały w sprawie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA) między Kanadą a Unią Europejską i jej państwami. Jak czytamy w projekcie, umowa CETA obejmuje sprawy leżące w zakresie kompetencji państw członkowskich Unii Europejskiej i w związku z tym powinna być traktowana jako umowa mieszana. Zawarcie oraz pełne wejście w życie umowy CETA możliwe będzie dopiero po przeprowadzeniu procedur ratyfikacyjnych – zgodnych z prawem poszczególnych państw członkowskich. W przypadku Polski byłaby to tzw. duża ratyfikacja przez Prezydenta RP za uprzednią zgodą parlamentu. 

W projekcie podkreślono również m.in., że tymczasowe stosowanie umowy odnosić się może wyłącznie do spraw leżących w kompetencjach UE. Sejm RP wzywa też w tym projekcie uchwały instytucje polskie i europejskie do dalszych działań na rzecz poprawy przejrzystości prowadzonych przez Unię negocjacji umów handlowych.

Sprawozdanie komisji na forum Sejmu przedstawi poseł Dominik Tarczyński.

oprac. bcz na podstawie sejm.gov.pl

Fot. K. Białoskórski (sejm.gov.pl)Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)