StoryEditor

Sejm obniżył wiek emerytalny

65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet – to wiek emerytalny, który będzie obowiązywał w Polsce od 1 października 2017 roku, także rolników. Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, której projekt złożył Prezydent Andrzej Duda.
16.11.2016., 15:11h

"Za" uchwaleniem nowych przepisów głosowało 262 posłów, "przeciw" było 149, a 19 paralmentarzystów wstrzymało się od głosu. Pomysł obniżenia wieku emerytalnego krytykowała od poczatku niemal cała sejmowa opozycja, tymczasem posłowie PiS cały czas popierali prezydencki projekt nowelizacji ustawy.

– Przywracamy sprawiedliwość społeczną polskim obywatelom – powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło, która jednocześnie uspokajała, że wszystkie reformy, również emerytalna, mają pełne zabezpieczenie w budżecie.

Nowelizacja ustawy zakłada powrót do rozwiązań sprzed reformy emerytalnej z 2012 roku, która wydłużyła i zrównała do 67. roku życia wiek przechodzenia na emeryturę przez kobiety i mężczyzn. Zgodnie z uchwalonymi dziś przepisami od 1 października 2017 roku wiek emerytalny będzie wynosić 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Zmiany obejmą zarówno osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym (ZUS), jak i rolników (KRUS).

Jednak nowelizacja nie przewiduje wydłużenia okresu, w którym niektórzy rolnicy mogliby odchodzić na wcześniejszą emeryturę. Sejm odrzucił także poprawkę posłów PSL, według której niektórzy rolnicy mogliby odchodzić na wcześniejszą emeryturę - kobiety w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 - po spełnieniu pewnych warunków do końca 2022 r. Zgodnie z obecnymi przepisami, rolnicy mogą odchodzić na wcześniejszą emeryturę (po spełnieniu pewnych warunków) do końca 2017 r.

W pierwotnym projekcie proponowano, aby obniżenie wieku emerytalnego weszło w życie 1 stycznia 2016 r. Rozpatrująca projekt Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zmieniła ten termin na 1 października 2017 r. Uchwalona dziś nowelizacja likwiduje emerytury częściowe, które miały łagodzić podwyższenie wieku emerytalnego. Aktualnie przysługują one kobietom mającym 62 lata i 35 lat stażu pracy oraz mężczyznom w wieku 65 lat z 40-letnim stażem pracy. Osoby korzystające z tej możliwości otrzymują połowę świadczenia emerytalnego, które pobierałyby przechodząc na emeryturę w wieku 67 lat.

Podczas prac w komisji dodano przepis przejściowy związany z likwidacją emerytur częściowych. Przywrócone zostanie rozwiązanie, zgodnie z którym objęcie ubezpieczonego gwarancją otrzymania najniższego świadczenia emerytalnego będzie uzależnione od osiągnięcia 20 lat okresu składkowego dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

oprac. bcz na podstawie sejm.gov.pl

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 09:35