Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Sejm zdecydował: połączenie ANR i ARR od 1 września

27.01.2017

Drukuj

Sejm zdecydował: połączenie ANR i ARR od 1 września

Artykuł dostępny

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który zastąpi likwidowane: Agencję Rynku Rolnego oraz Agencję Nieruchomości Rolnych, będzie odpowiedzialny za programowanie rozwoju polskiej wsi oraz gospodarowanie nieruchomościami rolnymi, pozostającymi w zasobie Skarbu Państwa. Docelowo KOWR będzie zajmował się także doradztwem rolniczym oraz uczestniczył w programowaniu urbanistyczno-planistycznym obszarów wiejskich.

r e k l a m aDwie agencje są źle odbierane
W społeczeństwie dualizm agencji obsługujących rolników jest źle odbierany. Zwiększymy sprawność działania Agencji Nieruchomości Rolnych i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przy minimalizowaniu kosztów ich działania – mówił podczas pierwszego czytania ustawy w Sejmie Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa.

Wiceminister Babalski przyznał, że łączenie obu agencji, będzie wiązało się ze zwolnieniem wielu urzędników, gdyż nie będzie automatycznego zatrudniania pracowników ARR i ANR w KOWR. Dla zwalnianych przewiduje się odprawy. Część z nich odejdzie na emerytury w związku z obniżeniem wieku emerytalnego. Zatrudnienie w KOWR znajdzie 1778 osób. Część pracowników likwidowanej ARR przejdzie do ARiMR, gdzie zatrudnienie znajdą 11 302 osoby.  

Polecany artykuł

„Jesteśmy w Polsce i interesują nas sprawy polskie“. Debata inaugurująca Porozumienie RolniczeDebata w Sejmie
Podczas sejmowej debaty nad ustawą Praw i Sprawiedliwość zwracało uwagę, że ustawa będzie służyć rolnikom, którzy otrzymają lepszy dostęp do rolniczych agencji.

– Ministerstwo rolnictwa przygotowało rewolucję, która będzie służyć polskiemu rolnikowi. To ważne, że zaoszczędzimy miliard złotych przez 10 lat, ale najważniejsze jest to żeby urząd był przyjazny rolnikowi i to jest cel, którzy nam przyświeca – zachwalał ustawę Robert Telus z PiS.

Platforma Obywatelska skrytykowała ustawę i złożyła wniosek o jej odrzucenie w pierwszym czytaniu.

– Będzie to instytucja, którą ręcznie będzie sterował minister. Będą czystki. Pracownicy ARR i ANR nie będą z automatu pracownikami KORW. Czy po zwolenieniu 900 osób będziecie za chwile przyjmować nowe osoby – pytał poseł PO Kazimierz Plocke.  Były wiceminister rolnictwa zwrócił także uwagę, że w dużych europejskich państwach takich jak Francja czy Austria są dwie agencje obsługujące rolników. Tylko w małych państwach funkcjonuje jedna agencja.

Łączenie agencji poparł klub Kukiz’15, który jednocześnie wyraził żal, że reforma jest zbyt płytka.

– Zmiany idą w dobrym kierunku, ale są zbyt płytkie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie trzech agencji – mówił poseł Jarosław Sachajko. 

Nowoczesna zwróciła uwagę, że rząd ma bardzo mało czasu na połączenie obu agencji do 1 lipca.

– Istnieje ryzyko destabilizacji wsparcia dla rolników. Np. rolnicy do jednej agencji będą składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego, ale wypłacać będzie już inna agencja – powiedziała posłanka Ewa Lieder. Z kolei ludowcy wyrazili zdziwienie, że wciąż nie jest załatwiona sprawa unijnej akredytacji. 

Odpowiadając na pytania posłów wiceminister Babalski zapewnił, że po zwolnieniach nie będzie tworzenia nowych etatów dla działaczy PiS. Z kolei o połączeniu wszystkich trzech agencji nie mogło być mowy ponieważ ARiMR musi najpierw dokończyć realizację obecnej unijnej perspektywy finansowej. 

Posłowie nie przyjęli następnie wniosku o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu. Podczas prac w komisji rolnictwa zdecydowano również o przesunięciu wejścia ustawy w życie z 1 lipca na 1 września.    wk

Fot. R. Zambrzycki (sejm.gov.pl)

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Fakty są bezlitosne

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii