Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Sejmowa komisja o wotum nieufności dla ministra Pudy

Obrazek

Sejmowa komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowała wniosek opozycji o votum nieufności dla ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Głosowanie w Sejmie już dzisiaj wieczorem.

wk16 września 2021, 13:21

Na sejmowej komisji rolnictwa, która zajęła się rozpatrzeniem i zaopiniowaniem poselskiego wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy, sam minister się nie pojawił. Kazimierz Plocke z PO złożył więc wniosek o przerwę, aż minister Puda przybędzie na salę posiedzeń komisji. Przewodniczący komisji rolnictwa Robert Telus wyjaśnił, że minister nie ma takiego obowiązku, a wniosek ostatecznie został odrzucony.

 

Dlaczego minister musi odejść?

- 11 miesięcy nic nie robienia to kpina z polskich rolników, którzy borykają się z wieloma problemami takimi jak brak opłacalności produkcji zwłaszcza zwierzęcej. Nie widzimy rozwiązań legislacyjnych, które miały by pomóc rolnikom –  mówił poseł Stefan Krajewski z Koalicji Polskiej, który następnie przytoczył szereg zarzutów pod jego adresem.

A wśród nich m.in.:

- brak realizacji obietnicy zrównania dopłat bezpośrednich,

- niewystarczające uwzględnienie rolnictwa w programie „Polski Ład”,

- nieudolne zwalczanie ASF, które doprowadziło do drastycznego spadku liczby gospodarstw z trzodą chlewną,

- ceny skupu owoców miękkich poniżej opłacalności produkcji

- wciąż obowiązujące embargo Rosji na polskie produkty,

- brak realizacji obietnicy stworzenia Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych,

- rosnące skokowo koszty produkcji (nawozy, paliwa, energia elektryczna, środki ochrony roślin),

- nieskuteczny system ubezpieczeń rolnych,

- kryzys kadrowo-finansowy Inspekcji Weterynaryjnej,

- Z wypowiedzi ministra: „rząd czyni starania”, „przygotowujemy ustawę”, „pracujemy”, „przedstawimy rolnikom jasne rozwiązania, które zachęcą młodych ludzi do zostawania na wsi”. Te cytaty wyraźnie pokazują, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którym kieruje Minister Puda nie pracuje, a jedynie symuluje prowadzenie rzetelnej polityki. Z samych zapowiedzi i propagandy nie da się zbudować dobrobytu na polskiej wsi. W związku z powyższymi zarzutami uznajemy za zasadne przedstawienie wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec Pana Ministra – podsumował poseł S. Krajewski z PSL.

Co mówi na ten temat MRiRW?

W odpowiedzi wiceminister Ryszard Bartosik zauważył, że z 80 posłów, którzy podpisali się pod wnioskiem o votum nieufności znacząca większość nie pojawiła się na posiedzeniu komisji. W tym szef ludowców Władysław Kosiniak -Kamysz, któremu zarzucił podniesienie wieku emerytalnego podczas rządów koalicji PO-PSL. Jednocześnie zarzucił poprzednikom, że to oni odpowiadają za zgodę w UE na nierówne dopłaty bezpośrednie.  

- Minister Puda podjął się swojego zadania w najtrudniejszym momencie, bo chyba wszyscy zapomnieli, że jesteśmy w momencie pandemii koronawirusa co negatywnie wpłynęło na stosunki gospodarcze a jednak potrafiliśmy sobie z tym poradzić. Minister Puda objął swoje urzędowanie kiedy panują dwie groźne choroby zakaźne afrykański pomór świń oraz ptasia grypa. I z tym sobie radzimy – przekonywał wiceminister R. Bartosik, który zarzucił opozycji, że nie chce współpracować, ale składa wniosek o votum nieufności.

Wiceminister Bartosik uznał zarzut wobec ministra Grzegorza Pudy, że nie spotyka się z rolnikami za szczególnie nietrafiony. Jego zdaniem zarówno minister jak i jego pracownicy odbywają wiele takich spotkań. Za przykład podał ostatnie w MRiRW z udziałem organizacji rolniczych, ministra Pudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Długa lista zasług

Do zasług Grzegorza Pudy zaliczył: ustawę, która przedłużyła na kolejne 5 lat zakaz sprzedaży państwowych gruntów rolnych, podwyższenie emerytury i renty rolniczej, utrzymanie KRUS, 500+, które otrzymują dzieci rolnicze, szybkie wypłaty dopłat bezpośrednich, możliwość składania wniosku w formie internetowej, przekazanie dodatkowych środków na zwalczania chorób zakaźnych zwierząt oraz wiele kompleksowych programów pomocy dla rolników poszkodowanych przez ASF, pomoc dla dzieci rolników przy zakupie laptopów, pomoc dla pszczelarzy, pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych, pomoc dla producentów mleka z upadłych mleczarni, pomoc dla kół gospodyń wiejskich, skuteczne przeprowadzanie przez KOWR przetargów na sprzedaż i dzierżawę ziemi, skuteczna aukcja koni arabskich, uruchomienie przeglądarki zasobu własności Skarbu Państwa, pilotaż programu paszportyzacji żywności, pilotaż systemu satelitarnego monitorowania działek, dokapitalizowania 10 spółek (np. stadniny), platforma e-rolnik, kontynuacja „Programu dla szkół” oraz kontynuacja programu pomocy żywnościowej.

O sukcesach i szczegółach w walce z afrykańskim pomorem świń wymienił Mirosław Welz Główny Lekarz Weterynarii. Następnie przedstawiciele MRiRW przedstawili szczegóły rządowego programu „Polski Ład”, wypłat dopłat bezpośrednich, Plany Strategicznego WPR oraz Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich, pomocy dla rolników poszkodowanych przez ASF oraz rozszerzenie działania w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.

Po dyskusji sejmowa komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowała wniosek o wyrażenie nieufności wobec ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Za było 20 posłów, 9 przeciw, a 1 wstrzymał się. Debata na wnioskiem oraz głosowanie na sali plenarnej Sejmu odbędzie się dzisiaj między godziną 21:30 a 22:45.

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)