Seminaria uprawowe ruszyły z kopyta!

Seminaria uprawowe ruszyły z kopyta!

Wprawdzie zima trzyma mocno, jednak nie przestraszyło to uczestników naszych spotkań. Prawie 300 osób przyjechało na dzisiejsze seminarium uprawowe do Lublina.

r e k l a m a

Głównym tematem naszych  tegorocznych seminariów uprawowych jest nowe podejście do płodozmianu, a konkretnie postaramy się wspólnie z naszym ekspertem – niezależnym doradcą agrotechnicznym, którym jest niezmiennie dr Hansgeorg Schönberger z firmy N.U. Agrar, podpowiedzieć, jakie rośliny uprawiać, aby na tym zarobić i rozwiązać problemy agrotechniczne, np. problem uciążliwych chwastów.

W niektórych rejonach problemem jest uodporniony wyczyniec polny. W doświadczeniach N.U. Agrar okazało się, że rozwiązaniem może być w tym wypadku dobrze ułożony płodozmian, np. rzepak, pszenica, kukurydza, jęczmień jary. W takim zmianowaniu na problematycznym stanowisku, gdzie występowało ponad 2000 roślin wyczyńca, po takim zmianowaniu po 4 latach jego populacja zmniejszyła się do ok. 400 roślin.

Równie ważnym zagadnieniem jest odpowiednie dopasowanie międzyplonów, które ze względu na wymagania związane z zazielenieniem musimy uprawiać. Mieszanki międzyplonowe powinny być przemyślane i dopasowane do płodozmianu. W zmianowaniach z ziemniakami należy unikać uprawy facelii, która sprzyja porażeniu ziemniaków przez rdzawą plamistość. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie w międzyplonie nicieniobójczych odmian rzodkwi oleistej. Z kolei w płodozmianie rzepaczanym powinniśmy unikać roślin strączkowych, a lepiej zastosować esparcetę lub wykę kosmatą. Przed burakami cukrowymi na glebach o wysokim pH w międzyplonie można zastosować facelię lub rzodkiew oleistą – pod warunkiem, ze w płodozmianie nie znajduje się rzepak ozimy.

Już jutro zapraszamy do Opola, potem będziemy w Poznaniu i w Ostródzie! Więcej informacji z naszych seminariów znajdziecie Państwo w najbliższym numerze „top agrar Polska”.

Dziękujemy za Waszą obecność i już dzisiaj zapraszamy do Lublina w przyszłym roku!

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii