StoryEditor

Seminaria uprawowe w obiektywie TVP

Tegoroczne seminaria uprawowe już za nami. We wszystkich czterech lokalizacjach, tj. w Lublinie, Opolu, Poznaniu i Ostródzie zanotowaliśmy komplet uczestników. Wszystkie sale pękały w szwach. To pokazuje, jak wielkie jest wśród rolników zapotrzebowanie na porady agrotechniczne w kolejnym, trudnym dla upraw sezonie.

Głównym tematem naszych tegorocznych seminariów uprawowych było nowe podejście do płodozmianu. Staraliśmy się wspólnie z naszym ekspertem – niezależnym doradcą agrotechnicznym, którym był dr Hansgeorg Schönberger z firmy N.U. Agrar – podpowiedzieć, jakie rośliny uprawiać, aby na tym zarobić i rozwiązać problemy agrotechniczne, np. problem uciążliwych chwastów. Spotkania z rolnikami współprowadził Karol Bujoczek, redaktor naczelny "top agrar Polska".

Na naszych seminariach pojawiały się także redakcje telewizyjne. Podczas spotkania z rolnikami w Lublinie gościliśmy ekipę telewizyjną TVP Lublin. Poniżej link do jej relacji z naszego seminarium.

http://lublin.tvp.pl/28560397/seminarium-uprawowe-dla-rolnikow

Podczas naszych spotkań rolnicy zasypywali nas pytaniami i prośbami o rady w zwalczaniu coraz bardziej uciążliwych chwastów. Okazuje się, że w niektórych rejonach problemem jest uodporniony wyczyniec polny. W doświadczeniach N.U. Agrar okazało się, że rozwiązaniem może być w tym wypadku dobrze ułożony płodozmian, np. rzepak, pszenica, kukurydza, jęczmień jary. W takim zmianowaniu na problematycznym stanowisku, gdzie występowało ponad 2000 roślin wyczyńca, po takim zmianowaniu po 4 latach jego populacja zmniejszyła się do ok. 400 roślin.

Równie ważnym zagadnieniem jest odpowiednie dopasowanie międzyplonów, które ze względu na wymagania związane z zazielenieniem musimy uprawiać. Mieszanki międzyplonowe powinny być przemyślane i dopasowane do płodozmianu. W zmianowaniach z ziemniakami należy unikać uprawy facelii, która sprzyja porażeniu ziemniaków przez rdzawą plamistość. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie w międzyplonie nicieniobójczych odmian rzodkwi oleistej. Z kolei w płodozmianie rzepaczanym powinniśmy unikać roślin strączkowych, a lepiej zastosować esparcetę lub wykę kosmatą. Przed burakami cukrowymi na glebach o wysokim pH w międzyplonie można zastosować facelię lub rzodkiew oleistą – pod warunkiem, ze w płodozmianie nie znajduje się rzepak ozimy.

Wiecej informacji i porad z naszych spotkań z rolnikami znajdziecie już niebawem na łamach miesięcznika "top agrar Polska" oraz na portalu topagrar.pl. Rąbka tajemnicy uchyla dr Maria Walerowska w kolejnym odcinku "Pogotowia polowego TAP".    bcz, mwal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 17:32