Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Seminarium VAT: W Lesznie pełna sala rolników

Obrazek

Ruszyły seminaria VAT z naszą redakcją. W Lesznie pełna sala naszych Czytelników udowodniła, jak bardzo wciąż potrzebne jest doradztwo podatkowe dla rolników.

dr Piotr Łuczak7 grudnia 2016, 12:07

Nasi Czytelnicy przybyli na seminarium VAT do Leszna nie tylko z Wielkopolski. Pokazuje to, że tematyka rozliczania VAT jest ciągle żywa. Uczestnicy dopytywali się przede wszystkim o zasady opodatkowania produkowanych u siebie płodów rolnych na potrzeby własne oraz usług.

Co nie jest towarem, jest usługą, a co nie jest usługą, jest towarem. Jeżeli użyczymy synowi ciągnik, a rodzice są podatnikiem VAT, to rodzicie świadczą synowi usługę. To oznacza, że podlega to rozliczeniu VAT. Podobnie, jak się sąsiadowi zbierze kombajnem własnym zboże, też to podlega podatkowi – mówił Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.

Kto powinien wystawić fakturę?

Podczas dzisiejszego spotkania z sali padło m. in. takie pytanie: „W 2007 roku przeszliśmy z żoną  na VAT, a zgłoszenie było na mnie. W 2012 roku przeszedłem na rentę, złożyłem VAT-Z, a jako podatnik zgłosiła się żona. W 2009 roku zakupiliśmy ciągnik, który został zarejestrowany na mnie. Teraz chcemy ten ciągnik sprzedać. Jak to zrobić, aby nabywca nie miał problemów rejestracją?”

Roman Włodarz odpowiedział, że sprzedaż składnika majątku podatnika czynnego VAT musi być potwierdzona fakturą. W gospodarstwie rolnym podatnikiem czynnym może być tylko jedna osoba, przy czym w przypadku współwłasności osoby te mogą się zmieniać. Zatem w omawianym przypadku fakturę na ciągnik powinna wystawić żona, jako aktualny podatnik w tym gospodarstwie.

Wpis w dowodzie rejestracyjnym nieważny

Z punktu widzenia VAT nie ma znaczenia wpis w dowodzie rejestracyjnym, ponieważ istotny jest aspekt ekonomiczny władania rzeczą (towarem) dla celów sprzedaży opodatkowanej. Jednak nabywca tego ciągnika będzie miał duże problemy z rejestracją. W par. 4 ust. 1 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. 2007, Nr 186, poz. 1322) jako dowody potwierdzające własność pojazdu wyliczono:

  • umowę sprzedaży,
  • umowę zamiany,
  • umowę darowizny,
  • umowę dożywocia,
  • fakturę VAT potwierdzającą nabycie pojazdu oraz
  • prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności.

Jeśli na fakturze sprzedawcą jest inna osoba niż właściciel w dowodzie rejestracyjnym, możemy się spodziewać odmowy rejestracji. W takich sprawach mamy do czynienia z pewną luką prawną. Teoretycznie powinno wystarczyć stosowne oświadczenie „właściciela” pojazdu, jednak w praktyce może się to okazać niewystarczające – tutaj istotne będzie podejście do problemu urzędników starostwa.

Ryzykowną prawnie drogą na skróty może okazać się pomysł sporządzenia „równoległej” do faktury umowy kupna-sprzedaży z osobą wymienioną w dowodzie rejestracyjnym. Faktycznie w takich przypadkach należy rozważyć wcześniejsze wycofanie takiego pojazdu z gospodarstwa rolnego do gospodarstwa osobistego. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT czynność taka podlega opodatkowaniu. Należy wystawić dokument wewnętrzny, np. fakturę wewnętrzną z naliczonym 23% VAT, rozliczyć podatek jak przy zwykłej sprzedaży i od tego momentu można taki pojazd sprzedać na umowę kupna-sprzedaży.

Jutro warsztaty VAT w Barzkowicach k. Szczecina, a w piątek w Inowrocławiu. Chcesz się zarejestrować? Kliknij TUTAJ.

Partnerem warsztatów VAT jest Spółdzielcza Grupa Bankowa.
opr. pł

 1 z 2
W Lesznie pełna sala naszych Czytelników udowodniła, jak bardzo wciąż potrzebne jest doradztwo podatkowe dla rolników.

W Lesznie pełna sala naszych Czytelników udowodniła, jak bardzo wciąż potrzebne jest doradztwo podatkowe dla rolników.

2 z 2
Warsztaty prowadzi Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.

Warsztaty prowadzi Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.

Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)