Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Senat uchwalił ustawę wstrzymującą sprzedaż ziemi rolnej

Senat uchwalił ustawę wstrzymującą sprzedaż państwowych gruntów rolnych o kolejne 5 lat. Dzięki pomocy opozycji projekt trafił już na biurko Prezydenta a zakaz zacznie obowiązywać na czas.  

wk16 kwietnia 2021, 13:46
Rządowy projekt autorstwa ministerstwa rolnictwa została przygotowany gdyż 30 kwietnia kończy się zakaz sprzedaży państwowych gruntów rolnych. Resort rolnictwa zaproponował więc aby wydłużyć ten okres o kolejne pięć lat, czyli do 30 kwietnia 2026 r. Oznaczało to kontynuacje polityki, która za podstawową formą zagospodarowania ziemi państwowej uznawała dzierżawę a nie sprzedaż.

- Podstawową formą, z której rolnicy chętnie korzystają, jest dzierżawa gruntów. Te dzierżawy obejmują grunty będące w zasobie o powierzchni ponad 1 miliona 300 tysięcy ha, więc zdecydowana większość ziemi, która jest własnością Skarbu Państwa, jest w tej chwili wydzierżawiona – mówił w Senacie senator Jacek Bogucki z Prawa i Sprawiedliwości.
 

Mało czasu


Ustawa została jednak skierowana do prac parlamentarnych w ostatniej chwili. W przypadku złożenia przez senatorów poprawek, projekt wróciłby do Sejmu, który zbiera się dopiero w połowie maja. Oznaczałoby to, że zakaz przestałby na jakiś czas obowiązywać. Stąd apele o niezgłaszanie poprawek.

- Zwracam uwagę na to, że o to walczyliśmy i strajkowaliśmy pod urzędem Rady Ministrów w zielonym miasteczku i wtedy pani premier Kopacz wyraziła zgodę na takie stanowisko. Ta ustawa jest kontynuacją porozumień, uzgodnień, które były przyjęte w zielonym miasteczku. Stąd w imieniu rolników zwracam się do państwa o przegłosowanie przyjęcia tej ustawy bez poprawek - apelował do senatorów sprawozdawca ustawy senator Jerzy Chróścikowski z Prawa i Sprawiedliwości.

- W związku z tym, że termin obowiązywania ustawy uchwalonej w 2016 r. mija niebawem, z końcem kwietnia, w imieniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi wnoszę, aby przyjąć tę ustawę bez poprawek. Jest to bardzo ważne, ponieważ ta ustawa winna wejść w życie z dniem 30 kwietnia, zatem bardzo o to Wysoki Senat proszę – apelował kilkukrotnie wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Pomocna dłoń opozycji


Czarny scenariusz resortu rolnictwa był bliski spełnienia, gdyż poprawkę złożył senator Ryszard Bober z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dotyczyła ona możliwości sprzedaży państwowej ziemi do 5 ha, a nie tak jak jest obecnie do 2 ha. Jednak ostatecznie senator wycofał poprawkę, a senacka komisja rolnictwa rekomendowała przyjęcie ustawy bez poprawek.

Za ustawą bez poprawek głosowało 51 senatorów,  a przeciwko było 48. Ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia 2021 r. Teraz trafi do podpisu prezydenta.

wk
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)