Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Senat wznawia prace nad "Piątką dla zwierząt". Jak zagłosują senatorowie?

Zdecydowana większość senatorów PiS zagłosuje zgodnie z ustaleniami partyjnymi i poprze nowelę o ochronie zwierząt - zapowiedział senator Stanisław Karczewski w rozmowie z PAP. Część senatorów zastrzega jednak, że jeśli nie zostaną uwzględnione ich poprawki, zagłosują wbrew dyscyplinie.

Kamila Szałaj8 października 2020, 08:41
Dziś senacka komisja ustawodawcza zajmie się budzącą wiele kontrowersji nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Jutro prace nad dokumentem będzie kontynuować senacka komisja rolnictwa, a 13 października odbędzie się posiedzenie Senatu w tej sprawie. Jaki los czeka ustawę? Zgodnie z tym, co powiedział PAP senator Stanisław Karczewski, większość senatorów PiS poprze nowelizację. Ale część z nich zapowiada poprawki – m.in. senator Józef Łyczak. Również senator PiS Jan Maria Jackowski krytycznie ocenia nowe rozwiązania.

- Zapisy przyjęte literalnie w kształcie sejmowym ewidentnie działałyby na szkodę polskiego rolnictwa i polskiej gospodarki, a na korzyść gospodarek niemieckiej, duńskiej, słowackiej, czeskiej rosyjskiej i ukraińskiej, które przejęłyby część polskiej produkcji – stwierdził w rozmowie z PAP senator Jackowski. Natomiast we wtorkowej rozmowie z polsatnews.pl przyznał, że ustawa wróci do Sejmu z poprawkami.

- To niemal pewne – powiedział. I dodał, że „ubolewa, iż tak ważna ustawa przeszła przez Sejm bez konsultacji i większego namysłu”.

Z kolei senator Łyczak poinformował, że jeśli zgłoszone przez niego poprawki nie zostaną przyjęte, zagłosuje wbrew partyjnej dyscyplinie. Chodzi o wykreślenie ograniczenia uboju rytualnego i nierozszerzanie kompetencji organizacjom prozwierzęcym w zakresie kontroli dobrostanu zwierząt w gospodarstwach.

Senator zaznaczył, że te poprawki oficjalnie popiera kilku senatorów PiS.

Szereg poprawek zgłosi także opozycja, choć kluby KO, PSL i Lewicy jeszcze do końca ich nie ustaliły i nie określiły, za którymi poprawkami będą głosować. 

PAP ustalił natomiast, że senatorowie KO zgodzą się na wydłużenie vacatio legis dla likwidacji ferm futrzarskich, ale opowiedzą się za trzyletnim okresem przejściowym, a nie dziesięcioletnim, który zaproponował PSL.


Nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt zakazuje hodowli zwierząt na futra (z wyjątkiem królików). Wprowadza ponadto ograniczenia uboju rytualnego – będzie on możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.  Nowelizacja wprowadza też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych i usuwa cyrki z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy. Zakazane ma być też trzymanie zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używanie kolczatek, zaś w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić minimum 6 m i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 m.kw. Nowela zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Wyjątkiem są m.in. przepisy dotyczące zakazu chowu zwierząt na futra – tu ustawodawca przewidział 12-miesięczne vacatio legis.


Przeciwko proponowanym przepisom protestują rolnicy. W Warszawie odbyły się już dwie manifestacje rolników (16 września - relacja TUTAJ i 30 września - relacja TUTAJ), a wczoraj w całej Polsce zablokowali prawie 150 dróg lokalnych - pisaliśmy o tym TUTAJ.

ksz, oprac. na podst. PAP, polsatnews.pl, Sejm RP, Senat RP

Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy