Artykuł dostępny
r e k l a m a
W uzasadnieniu wskazano, że zawieszenie zakazu handlu w niedziele na czas epidemii to jedna z rekomendacji OECD dla Polski. Podkreślono także, iż ruch oraz obroty w galeriach handlowych w związku z trwającą pandemią "są znacznie niższe od poziomów zeszłorocznych". - Prowadzenie działalności gospodarczej staje się nierentowne. Ewentualne zaś zamknięcie placówek handlowych w galeriach pociągnie za sobą masowe zwolnienia pracowników - uzasadniają autorzy projektu ustawy.
Senatorowie PO-KO są zdania, że zaproponowane przez nich rozwiązanie w sprawie handlu w niedziele "zapewni ochronę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle współpracujących z handlem, ale także zwiększy sprzedaż, przyczyniając się do zmniejszenia spadku PKB". Ich zdaniem powrót do niedzielnego handlu poprawi bezpieczeństwo sanitarne w sklepach, ponieważ zakupy rozłożą się nie na sześć, lecz na siedem dni w tygodniu.
r e k l a m a
Otwarcie sklepów w niedziele to tylko jedna z propozycji zawartych w projekcie ustawy. Inne z postulowanych rozwiązań to wprowadzenie możliwości zawieszenia wykonywania działalności na okres do sześciu miesięcy przez mikroprzedsiębiorcę, u którego w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nastąpił spadek obrotów gospodarczych. W uzasadnieniu wskazano, że obecnie przepisy umożliwiają zawieszenie działalności wyłącznie przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników, co "w aktualnej sytuacji jest niewystarczające". Pracownikowi przedsiębiorcy, który zawiesił działalność gospodarczą, przysługiwało świadczenie postojowe w okresie zawieszenia tej działalności.
Polecany artykuł

Zmiany w opłatach za paszporty dla bydła
Ostatni element projektu ustawy to umożliwienie złożenia do właściwego organu albo właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosku o wydawanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów (interpretacji indywidualnej).
Projektowane przepisy po ewentualnym przyjęciu przez Senat zostaną skierowane do Sejmu. Miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

top agrar Polska – dwuletnia prenumerata

Fot. Pixabay
Widziałeś już nasze video "Nasz debata: Kołodziejczak, Szmulewicz, Zarzecki, Łyczak i Bogucki o "Piątce dla zwierząt""?
r e k l a m a
r e k l a m a