Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

„To skandal – komisja nie chce szacować strat!”

Obrazek

Do naszej redakcji spływają zatrważające informacje o wiedzy komisji szacujących straty w związku z suszą.

dr Piotr Łuczak15 września 2015, 14:18

Chodzi głównie o to, że komisje szacują – jak chcą. Jedne robią robotę dobrze, inne partaczą. Bywa, że przez to producenci zwierząt są pozbawieni na etapie szacowania możliwości wykazania braku pasz lub konieczności ich zakupu. W niektórych rejonach komisje już zakończyły prace, wnioski rolników z protokołami wylądowały w gminach. Odmawia się rolnikom ponownego przyjazdu na pole, a przynajmniej przeliczenia strat. Często zdarza się, że nie ujęto w wykazie bilansu paszowego (paszy z zakupi i własnej, która wyschła na polu), co oznacza, że gospodarstwo nie przekracza pułapu 30% strat i nie kwalifikuje się do pomocy.
Uczulamy wszystkich rolników, mających inwentarz: domagajcie się od swoich komisji doszacowania strat. Gdy komisja wykręca się – świadczy to o jej niewiedzy!

Uruchomcie swych przedstawicieli izb rolniczych, związków zawodowych, posłów, by nacisnęli przewodniczących komisji! Nie ma wymówek. Komisja nie może odmówić poprawki protokołu, bo ma prawo i obowiązek pracować do 2 miesięcy od daty złożenia oświadczeń przez rolników o stratach! Poniżej załączamy ważne dokumenty związane z szacowaniem. Powinny one zdopingować komisje!

Ważne dokumenty do pobrania:

Szeroko na ten temat piszemy w najnowszym, październikowym numerze „top agrar Polska”.

Fot. ŁuczakPicture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)