Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Skarby sprzed 4 tysięcy lat na polu!

Obrazek

Rolnik z powiatu sulęcińskiego nie spodziewał się, że w czasie pracy w polu zamiast kamieni znajdzie rzadkie i cenne artefakty.

Aneta Lewandowska18 sierpnia 2021, 13:52

Lato to czas intensywnej pracy każdego rolnika. Nie inaczej było pod koniec lipca dla rolnika z powiatu Sulęcińskiego (woj. Lubuskie). Gospodarz w czasie usuwania kamieni natknął się przedmioty, które wzbudziły jego zainteresowanie. Mimo panującej atmosfery pośpiechu i żniw, właściciel pola wykazał się „wzorową postawą”, jak relacjonował Norbert Burzyński z delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wielkopolskim i zawiadomił konserwatora zabytków. Teren został zabezpieczony i ogrodzony.

Jak wykazały oględziny pola, przedmioty zalegały w głębokiej warstwie gleby, pod warstwą orną, dlatego prace rolnicze nie uszkodziły ich wcześniej. Na miejscu zabezpieczono trzy berła sztyletowe, trzy brązowe sztylety, siekierkę, toporek i dłuto, ale teren zostanie przebadany metodą archeologiczną, dlatego może się okazać, że to nie całe znalezisko.

W artefaktach konserwator zabytków rozpoznaje wyroby kultury unietyckiej, która występowała na terenie Czech, Moraw, Słowacji, Niemiec, a także właśnie zachodniej Polski, w tym ziemi lubuskiej, około 4 tysięcy lat temu (2300 p.n.e.- 1600 p.n.e.).

Jak wspomina Norbert Burzyński, występowanie więcej niż jednego berła i sztyletu jest niezwykle rzadkie i stanowi o dużej wartości odkrycia dla dziedzictwa kulturowego.

Co ciekawe, to kolejne zgłoszenie archeologiczne na ziemi lubuskiej w tym roku. Spacerujący po osuniętej skarpie ojciec z synem znaleźli najpierw bransoletkę z brązu, a potem zauważyli więcej wyrobów. Zawiadomieni archeolodzy rozpoznali w brązowych ozdobach i elementach uprzęży pozostałości kultury łużyckiej – tej, która nastąpiła na terenach województwa lubuskiego po kulturze unietyckiej. Łącznie znaleziono 220 przedmiotów, co ma ogromne znaczenie ze względu na różnorodność przedmiotów.

Często zdarza się, że znajdujemy na polu szczątki dzikich zwierząt, podkowy koni, które pracowały tam jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej, części narzędzi i mnóstwo innych przedmiotów. Warto zatrzymać się nad znaleziskiem i w razie wątpliwości powiadomić odpowiednich specjalistów. Kto wie, jaką historię kryje ziemia, którą uprawiamy.

al na podst. lwkz.pl, rzg.pl
fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator ZabytkówPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)