Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Skuteczniejsza walka z barszczem Sosnowskiego

Obrazek

Inwazyjny chwast barszcz Sosnowskiego sprowadzono do Polski z Kaukazu w latach 70. Miał być paszą dla bydła, a stał się utrapieniem nie tylko dla rolników.

Janusz Biernacki17 lipca 2015, 10:17

Jest niebezpieczny dla ludzi i zwierząt, a jednocześnie trudny do zwalczenia. Jego substancje powodują rozległe poparzenia i uciążliwe alergie. Kontakt z rośliną wywołuje reakcje skórne, w tym oparzenia drugiego i trzeciego stopnia.
W Małopolsce udało się zmniejszyć jego populację o ok. 35–40% metodami mechaniczną i chemiczną. Według projektu UR w Krakowie rośliny są wycinane i opryskiwane środkami chemicznymi. Tam, gdzie nie można stosować zabiegów nalistnych, np. nad brzegami rzek – preparaty są wstrzykiwane do szyjki korzeniowej roślin.
Szacuje się, że w Polsce barszcz Sosnowskiego występuje na ok. 8 tys. ha, z czego w Małopolsce na ok. 250 ha. Roślina w pełni kwitnienia dochodzi do ok. 4 m wysokości. Bardzo często występuje nad rzekami i potokami. W ramach projektu "Środowisko bez barszczu Sosnowskiego" roślina jest zwalczana na 134 ha gruntów. Walka z tym groźnym chwastem jest trudna ze względu na wysoki współczynnik jego rozmnażania, odporność na wiele herbicydów oraz konieczność wielokrotnego powtarzania zabiegów niszczących.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
biePicture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)