Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Skutki budowy drogi „na skróty”

Obrazek

Jeszcze kilka lat temu wielu wójtów budowało drogi bez pozwolenia na budowę, jedynie na zgłoszenie. Tak było prościej, taniej i szybciej. Teraz wynikają z tego niemałe problemy.

Andrzej Sawa29 sierpnia 2017, 12:43
Sprawa ciągnie się od 2009 r., kiedy gmina wybudowała drogę asfaltową na podstawie zgłoszenia robót budowlanych (a nie pozwolenia), które omija wiele procedur, w tym geodezyjną – jeszcze za poprzedniego wójta. Spór dotyczy kilkukilometrowego odcinka lokalnej drogi gminnej na odcinku Praga Dolna i Trzemcha Górna w gminie Sienno w pow. lipskim (woj. mazowieckie).

Do wytyczenia jej granic gmina wynajęła wówczas prywatnego geodetę, unikając przewlekłych formalności, w tym wznowienia granic lub rozgraniczenia gruntów i sporządzania dokumentacji geodezyjnej w ramach tzw. modernizacji, a nie budowy. W ten sposób zdjęła też z siebie obowiązek uzyskania na drogę pozwolenia na budowę oraz nadania jej statusu gminnej drogi publicznej. Mówiąc wprost, wójt poszedł po linii najmniejszego oporu, czyli na skróty.

Decyzja gminnego geodety

Ze wspomnianą drogą graniczą działki rolne o powierzchni 3,5 ha, użytkowane przez naszego wieloletniego Prenumeratora Wiesława Łapę z Trzemchy Górnej. Pan Wiesław wraz z żoną Jadwigą prowadzą 14-hektarowe gospodarstwo. Gleby tutaj są słabe – od IV do VI klasy. Utrzymują 4 krowy na mleko, inseminowane nasieniem ras mięsnych, których przychówek tuczą na opasy. Czasem dokupują cielęta-mieszańce od sąsiadów na dalszy odchów.

– O pracach wynajętego przez gminę geodety nie zostaliśmy nawet poinformowani, więc zaraz wnieśliśmy sprzeciw wobec wytyczonych granic – relacjonuje konflikt Czytelnik.

Gmina odpowiedziała, że nie zostali poinformowani o pracach geodety, gdyż omawiana droga znajduje się w jej zarządzie, dlatego ich zgoda nie była potrzebna.

Łapa skarży się, że na skutek takiego uproszczonego postępowania, w którym nie był stroną, na długości 80 metrów jego działek pas drogowy przesunięto o prawie 4 metry na jego niekorzyść, stracił więc kilka arów powierzchni. Dodatkowo – jak twierdzi – w trakcie budowy na zakręcie drogi podniesiono grubość jej podbudowy o około 10 cm, co zmieniło naturalny spadek wód z pól, a to narusza art. 29 ustawy Prawo wodne (ramka). Przez jego działkę bowiem przebiega niemal wąwóz, którym wody roztopowe oraz opadowe z okolicznych pól spływają na łąki sąsiadów.

Więcej przeczytacie we wrześniowym wydaniu "top agrar Polska" od str. 48.


Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)