Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

NSZZ Solidarność RI jedzie protestować w Brukseli. „Europa nie widzi naszych problemów”

Obrazek

"Europa nie widzi naszych problemów!" mówią związkowcy z Solidarności Rolników Indywidualnych i zapowiadają, że wraz z rolnikami z krajów przyfrontowych zorganizują protest w Brukseli. Ich zdaniem niezbędne są długoterminowe, unijne programy pomocy.

wk1 czerwca 2023, 16:33

Oficjalny protest rolników w Brukseli

Zgłosiliśmy oficjalnie protest w Brukseli na 28 czerwca. Będzie to protest rolników z Polski. Wybieramy się tam jako związki zawodowe. Zapraszamy też inne związki zawodowe do udziału i Izby Rolnicze. Będziemy tam protestować także ze związkami z krajów przyfrontowych: Rumunii, Bułgarii, Czech, Słowacji i Węgier. Będzie to więc międzynarodowy protest – rozpoczął dzisiejszą konferencję prasową Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy NSZZ RI „Solidarność”. 

Jakie postulaty mają związkowcy? 

Solidarność zamierza przypomnieć, że polscy rolnicy cały czas nie mogą sprzedać swojego zboża w związku z napływem ziarna z Ukrainy. Dlatego UE powinna zwiększyć obecne programy wsparcia.

Z cała stanowczością będziemy protestowali w Brukseli, żeby wsparcie dla tych gospodarstw było większe. Abyśmy byli traktowani na równo z innymi rolnikami. Wszystkie kraje przyfrontowe są traktowane bardzo marginalnie. Rolnicy w Polsce mają coraz większy problem z płynnością finansową. A ceny zboża są bardzo niskie. Sprawy pomocy, o których mówi rząd nie są w żaden sposób wykonywane. Musi być realne wsparcia dla rolników. Niestety musimy podjąć radykalne kroki i protestować w Brukseli – mówił Tomasz Obszański przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”.  

Wszystkie organizacje krajów przyfrontowych wnioskują o długoterminowe programy wsparcia. 

Pomoc, jaką nam oferuje UE w postaci dwóch transz po 100 mln euro jest niewystarczająca. Porównując to do funduszy, które otrzymaliśmy z budżetu polskiego, czyli 10 mld zł, to nie odpowiada to kwotom, których potrzebujemy – kontynuował Adrian Wawrzyniak z NSZZ RI „Solidarność”. 

Związkowcy zwrócili także uwagę, że należy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do napływu na unijny rynek taniego zboża z Rosji. 

Z niepokojem patrzą też na plany Unii Europejskiej dotyczące przedłużenia umowy o wolnym handlu z Ukrainą, gdyż będzie to się wiązało z dalszym napływem towarów niespełniających unijnych standardów. 

solidarnosc rolnikow indywidualnych protest bruksela konferencja prasowa

"Zatrzymać Zielony Ład"

Ale to nie jedyne postulaty. Związkowcy chcą zwrócić uwagę w Brukseli na problemy z praktyczną realizacją niektórych elementów Europejskiego Zielonego Ładu. 

- Musimy odjeść od zielonych eksperymentów, które nam funduje Bruksela, bo nam nie pomagają a jednocześnie nie pomagają nic a nic ekologii. Nie możemy ugorować, czyli pozbawiać się warsztatu pracy bo przestaniemy być konkurencyjni - powiedział Łukasz Zbonikowski z Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych.

wk
fot. wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)