Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Spór o płace w ARiMR – czy ministerstwo rolnictwa zareaguje?

Obrazek

Kolejna odsłona sporu związanego z wysokością płacy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Związki zawodowe ARiMR są w trakcie przygotowywania się do referendum, podczas którego pracownicy odpowiedzą czy dojdzie do organizacji wcześniej zapowiadanego strajku.

wk22 maja 2023, 14:54
W kwietniu informowaliśmy, że Związki zawodowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa grożą strajkiem. Zarzucają kierownictwu brak empatii i chęci rozwiązania problemów, z jakimi borykają się pracownicy ARiMR. O postulatach i więcej można przeczytać tutaj: Koniec mediacji, w ARiMR znów będzie protest. Jakie postulaty zgłaszają pracownicy?
- Przez dwa lata organizacje związkowe próbowały w drodze negocjacji osiągnąć porozumienie z pracodawcą oraz wynegocjować istotne i kluczowe zmiany w dla poprawy warunków pracy pracowników ARiMR. Jesteśmy po wielu negocjacjach, rokowaniach i mediacji, która zakończyła się protokołem rozbieżności. Wszystkie możliwości zawarcia porozumienia z pracodawcą zostały wyczerpane. Żadna z metod nie mogła gwarantować powodzenia, gdy druga strona nie jest ukierunkowana na potrzeby podległych sobie ludzi – powiedział Robert Gibała przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w ARiMR.

Czy ministerstwo rolnictwa zauważy niezadowolenie pracowników ARiMR?

Robert Gibała, szef Solidarności w ARiMR dodał także, że nie widzi sensu prowadzenia dalszych rozmów z Haliną Szymańską, Prezes ARiMR. Liczy również, że problem i niezadowolenie pracowników Agencji zostanie dostrzeżone w ministerstwie rolnictwa.

– To pracodawca powinien dostrzegać problemy swoich pracowników, a dla Pani Prezes są one niezauważalne i mało istotne – kontynuował Robert Gibała.

Czy dojdzie do strajku?

W przyszłym miesiącu, w czerwcu ma zostać zorganizowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa referendum, podczas którego pracownicy mają opowiedzieć się za przeprowadzeniem strajku.
– Uzyskanie ponad 50% poparcia pracowników daje nam silną kartę przetargową i możliwość zorganizowania strajku – powiedział R. Gibała z NSZZ Solidarność.

Kto poniesie koszt przeprowadzenia referendum?

W każdej jednostce ARiMR odbędzie się głosowanie, któremu towarzyszyć będą trzy osobowe komisje, a polegać będzie ono na wrzuceniu głosu do urny. W większości jednostek komisje zostały już wyłonione, a koszt przeprowadzenia referendum ponosi związek zawodowy, który wystąpił do kierownictwa o udostępnienie list pracowników w celu określenia liczby zatrudnionych w Agencji osób.

- Skierowaliśmy również pytania o możliwości organizacyjne przeprowadzenia głosowania. Referendum potrwa ok. 2 tygodni. Terminy podamy po uzyskaniu odpowiednich informacji od pracodawcy. Mamy oczywiście na uwadze utrudnienia w tej materii dlatego też założyliśmy, że ostatecznym terminem otrzymania tych danych jest 7 czerwca – kontynuuje Robert Gibała, który podkreślił, że ARiMR nie może utrudniać przeprowadzenia referendum oraz strajku pod karą grzywy lub ograniczenia wolności.

Ogłoszenie strajku może nastąpić na około 5 dni przed jego rozpoczęciem.

wk
fot. archiwum/envato.elements


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)