Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Stopy procentowe bez zmian, kredyty nadal tańsze

Obrazek

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała wczoraj o pozostawieniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego ma poziomie ustalonym w marcu br.

Bartłomiej Czekała16 kwietnia 2015, 12:52

Przypomnijmy, że od miesiąca stopy procentowe są najniższe od momentu urynkowienia gospodarki w 1989 roku. Od marca cztery podstawowe stopy procentowe NBP wynoszą odpowiednio w skali rocznej:

  • stopa referencyjna 1,50%,
  • stopa lombardowa 2,50%,
  • stopa depozytowa 0,50%,
  • stopa redyskonta weksli 1,75%.

To dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy kredytów i tych, którzy zamierzają się o nie ubiegać, bowiem ich oprocentowanie nadal będzie niższe niż w styczniu i lutym br.

W komunikacie wydanym po swoim posiedzeniu RPP napisała: "(…) w najbliższych kwartałach dynamika cen pozostanie ujemna, przede wszystkim ze względu na wcześniejsze silne spadki cen na rynkach surowców. Jednocześnie dokonane w marcu dostosowanie polityki pieniężnej – przy utrzymującym się stabilnym wzroście gospodarczym, oczekiwanej poprawie koniunktury w strefie euro i dobrej sytuacji na krajowym rynku pracy – ogranicza ryzyko utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie. W związku z tym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie".

Obniżka stóp procentowych zbiegła się w czasie z umocnieniem pozycji złotego wobec euro i dolara. Według kursu Nardowego Banku Polskiego z 16. kwietnia 1 euro kosztowało 4,01 zł, a 1 dolar – 3,77 zł. bcz

Źródło: NBP

Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)