Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Stopy procentowe bez zmian

Obrazek

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała wczoraj o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

Bartłomiej Czekała15 stycznia 2015, 08:43

Oznacza to, że nie zmieni się oprocentowanie kredytów i lokat zaciągniętych w polskich złotych. Stopa procentowa dla kredytów wynosi obecnie 2 proc., a stopa lombardowa – 3 proc.

To dobra informacja także dla rolników, którzy mają zaciągnięte kredyty na inwestycje w swoich gospodarstwach. Mogą oni być spokojni, że w najbliższym czasie nie otrzymają pisma z banku z informacją o podwyższeniu oprocentowania zaciągniętego kredytu.

Decyzja RPP jest zgodna z prognozami ekonomistów oraz oczekiwaniami rynku. Wielu ekspertów przewidywało taki stan rzeczy biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą. Przede wszystkim wskazywały na to wcześniejsze deklaracje członków Rady, niska inflacja i słaby złoty. Utrzymanie niskich stóp procentowych może sprzyjać dalszemu wzrostowi konsumpcji, a co za tym idzie, pobudzaniu gospodarki.

Długoterminowe prognozy ekonomistów zakładają jednak, że że w najbliższym czasie Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować o obniżeniu głównej stopy procentowej do poziomu 1,75 proc. bczPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)