StoryEditor

Studio TAP TV: Nasze rolnictwo zrzeszone w grupach producenckich

W naszym targowym studiu telewizyjnym red. Anna Kurek i Grzegorz Majchrzak, wiceprezes Krajowego Związku Grup Producentów Rolnych - Izba Gospodarcza rozmawiają o aktualnej sytuacji na rynku trzody chlewnej w Polsce.
Z naszym gościem rozmawialiśmy o zaletach zrzeszania się rolników w grupy producenckie, zwłaszcza w przypadku hodowli zwierząt.

– Integracja pozwala na korzystne zakupy środków do produkcji rolnej, a także na negocjacje cen sprzedaży płodów rolnych. To ma zasadnicze przełożenie na uzyskiwane dochody z gospodarstw – mówił Grzegorz Majchrzak.
W Polsce jest ok. 300 grup producentów rolnych. Są one zrzeszone wokół różnych produktów, od produkcji zbóż, czy rzepaku, przez produkcję świń po drób i mleko. W Krajowym Związku Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza współpracuje w sumie ok. 100 grup z terenu całego kraju. Najwięcej zlokalizowanych jest w Wielkopolsce i na Kujawach.

– Organizacja ta jest łącznikiem pomiędzy grupami, a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi – wyjaśniał Majchrzak. – Dzięki zrzeszeniu rozwiązujemy też różne problemy natury prawnej, na które napotykają grupy.


Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 00:07