Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Cyfryzacja rolnictwa. Jak platforma eDWIN pomaga w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa?

W tym roku mają miejsce już po raz szesnasty Wielkopolskie Fora Rolnicze organizowane m. in. przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. W czasie tegorocznej edycji, która odbywa się pod hasłem "Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi", bierze udział jako współorganizator Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. O sukcesie przygotowanej przez WODR aplikacji eDWIN rozmawialiśmy z dyrektorem Jackiem Sommerfeldem.

Patrycja Bernat3 lutego 2023, 15:34
— Jesteśmy na Wielkopolskim Forum Rolniczym w szkole na Poznańskim Golęcinie, z nami Pan dyrektor Jacek Sommerfeld z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Panie dyrektorze na początku chciałbym pogratulować zdobycia złotego medalu za aplikacje eDWIN. Ilu rolników z tego korzysta i co jest największym atutem tej aplikacji? — pyta redaktor naczelny Karol Bujoczek.

— Na ostatnim wielkim wydarzeniu, Polagra w Poznaniu otrzymaliśmy aż dwa złote medale. Jeden szczególnie ważny, bo przyznany przez konsumentów, rolników. Platforma cieszy się coraz większym powodzeniem i na ten moment korzysta z niej już ponad 20 tysięcy gospodarstw, głównie w Wielkopolsce, bo to tutaj się narodziła, ale powoli rozszerza się to na całą Polskę – mówi Sommerfeld.
Platforma doradcza eDWIN to aplikacja, która wykorzystuje rozwiązania nowoczesnego, cyfrowego rolnictwa. Ma służyć pomocą rolnikom i doradcom, a także instytucjom okołorolniczym i naukowym.

Jak aplikacja eDWIN pomaga w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa?

— Głównym trzonem aplikacji jest wirtualne gospodarstwo. Zaciąga ono wszystkie informacje związane zarówno z produkcją zwierzęcą, jak i roślinną. Dzięki temu nasi doradcy mają bezpośredni kontakt internetowy, przez aplikację i mogą od razu doradzać jakie środki czy nawozy zastosować. Posiadamy również 600 stacji meteorologicznych, rozmieszczonych w całej Polsce, dzięki czemu istnieje możliwość doradztwa w zakresie doboru odpowiedniego terminu wykonywania zabiegów — dodał dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Nie możemy zapomnieć o zbliżających się Krajowych Dniach Pola. Co będzie można na nich obejrzeć, co już można zobaczyć i czy rolnicy będą mogli już wcześniej podejrzeć i obserwować różne odmiany roślin i warianty ochrony.

Obejrzyj cały wywiad!


Bernat Patrycja


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)