Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Szacowanie strat po przymrozkach nadal trwa

Obrazek

Wciąż trwa szacowanie strat po kwietniowych i majowych przymrozkach. Na razie ich wysokość wynosi prawie 50 mln zł. Natomiast wielkość pomocy dla poszkodowanych będzie znana dopiero za… 2 miesiące i na pewno nie pokryje strat w 100%. 

30 maja 2017, 10:40

Interpelacje w sprawie odszkodowań za straty poniesione przez rolników w wyniku przymrozków złożył poseł PSL Mirosław Maliszewski, który przypomniał, że pierwsza fala zniszczeń miała miejsce 16 i 17 kwietnia, a druga między 9 i 10 maja i dotyczyły to upraw ogrodniczych i sadowniczych, które były w dosyć zaawansowanej fazie rozwoju.

– Straty ponieśli producenci warzyw, warzyw uprawianych w tunelach foliowych przyspieszających termin zbiorów. Największe straty ponieśli sadownicy, ale to nie są jedyni poszkodowani, bo poszkodowani są także przetwórcy, którzy będą mieli mniej surowca, a także poszkodowane są firmy zajmujące się dystrybucją owoców, w tym na eksport, które będą miały mniejsze obroty. Dotyczy to także podmiotów z otoczenia rolnictwa, które będą miały zdecydowanie słabszego nabywcę swoich produktów. Stracą także konsumenci, którzy będą musieli zapłacić dużo więcej za owoce – mówił w Sejmie poseł Maliszewski.

Polisy nie zdążyły

Pikanterii tej sprawie dodaje fakt, że rolnicy nie mieli możliwości ubezpieczenia się od tego zjawiska, bowiem żadna firma ubezpieczeniowa, z którą minister rolnictwa podpisał umowy, nie przedstawiła im ofert tłumacząc, że przepisy zbyt późno weszły w życie. - W związku z tym należy w tym miejscu zadać pytanie, jaką pomoc mogą otrzymać poszkodowani rolnicy, czy jest możliwość i czy będzie możliwość uzyskania kredytów klęskowych, prolongaty tych kredytów? Czy wreszcie będzie, popularna w ostatnich latach, możliwość uzyskania wsparcia na 1 ha powierzchni upraw, w których powstały szkody? I pytanie ostatnie. Czy rząd zwrócił się o pomoc do Komisji Europejskiej? – pytał Mirosław Maliszewski.

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski powiedział, że nie zamierza ponosić odpowiedzialności za przedsiębiorstwa, towarzystwa ubezpieczeniowe, towarzystwa komercyjne, które nie zdążyły przygotować konkretnego produktu i jednocześnie zapewnił: - Zrobione było naprawdę wszystko po stronie rządu, jak również Wysokiej Izby, aby te przepisy weszły w życie jak najpilniej. Tak jak powiedziałem, nie zamierzam ponosić odpowiedzialności za przedsiębiorstwa komercyjne, które podpisały z nami umowy – powiedział Rafał Romanowski.

Jeżeli chodzi o szacowanie strat to są one cały czas szacowane. Obecnie komisje pracują w 15 województwach i 477 gminach. Prace zakończyło tylko 6 komisji, które oszacowały straty w 7,5 tys. gospodarstw na łączną wartość 46 mln zł. Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy? – Usilnie apelujemy do komisji szacujących straty, aby jak najpilniej dokonywały oceny tych strat, aby jak najpilniej te protokoły do nas wpływały, abyśmy mogli albo na podstawie dotychczasowego rozporządzenia przygotować konkretną pomoc, albo przygotować natychmiast nowy program, jeżeli chodzi o pomoc dla tych rolników.

Jednocześnie resort rolnictwa zastrzega, że przygotowywana pomoc dla rządu na pewno nie pokryje tych strat w 100%. - O konkretnych stawkach będziemy rozmawiać może w ciągu 2 miesięcy, jeżeli te komisje zakończą prace, i taka pomoc wtedy zostanie skierowana – obiecał wiceminister Romanowski.

Szanse na uzyskanie pomocy z Brukseli są raczej niewielkie. Aby z niej skorzystać, to strata musiałaby wynieść powyżej 3 mld euro na terenie danego kraju albo 0,6% produktu krajowego brutto. Takie straty, na szczęście, tym razem nie wystąpiły.   wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)