Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Szacowanie szkód łowieckich w kukurydzy

Obrazek

Jesienne prace w kukurydzy ujawniają ogrom szkód wyrządzonych przez dziką zwierzynę. Jak zatem szacować szkody w kukurydzy?

dr Piotr Łuczak3 listopada 2017, 12:12
Przy wjeździe kombajnem zwłaszcza w duże areały kukurydzy dopiero okazuje się, jakich szkód dokonały harce dzikiej zwierzyny. Jak prawidłowo oszacować szkody w kukurydzy? Zasada jest prosta: określa się wielkość areału uszkodzonego.

Na obszarze nieuszkodzonym wyznacza się podstawę plonu wzorcowego. Obliczanie podstawy plonu:
  • ustalenie obsady na 10 mb w 10 reprezentatywnych rzędach;
  • zbieranie reprezentatywnych kolb w tych rzędach (1 kolba co 3mb).
Docelowo ziarno musi być wyłuskane, określona jego wilgotność i wysuszone w suszarce. Na tej podstawie można obliczyć plon wzorcowy ziarna suchego dla 1 ha uprawy.

Przykład: Uszkodzenie kukurydzy na ziarno (obszar 20 ha)
Sytuacja wyjściowa: lokalizacja dobra do bardzo dobrej. Dziki zbuchtowały i zjadły kolby z poszczególnych rzędów.
Zakres obrażeń: w sumie 30 rzędów (międzyrzędzia 0,75 m) na długości 1400 metrów bieżących. Odpowiada to około 1000 m² powierzchni (= 0,1 ha).
Ze względu na stosunkowo niewielką ilość obrażeń, można wykonać jedno szacowanie. Szkoda dotyczy 0,1 ha powierzchni.
Na nieuszkodzonym obszarze porównawczym kukurydza sypała w przeliczeniu na hektar 16 ton.
Ustalenie odszkodowania:
  • Cena rynkowa kukurydzy suchej: 600 zł/t
  • Szkoda wynosi 0,1 ha razy 1,6 t wydajności z hektara x cena 600 zł/dt = 960 zł.
Takiej kwoty można domagać się od koła łowieckiego. By jednak do szacowania doszło, trzeba szkodę zgłosić we właściwym terminie.

Właściwe egzekwowanie odszkodowań od kół opisujemy w top agrar Polska. Dla osób, które wypełnią naszą ankietę do mapy szkód łowieckich, przyślemy w podziękowaniu poradnik „Praktyczny poradnik szacowania szkód łowieckich”.

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)